İçeriğe atla


Ek Bilgiler İçin Tıkla Adıyaman Forum Sayfalarına Hoş Geldiniz..!

Adıyaman Forum Bölümüne Hoşgeldiniz. Foruma üye olmak ücretsizdir.

Üye olduğunuzda forumun bütün özelliklerini kullanma hakkına sahip oluyorsunuz.

Takvimde Etkinlik Oluşturabilirsiniz

Kendinize Ait Bir Profil Sayfası Oluşturabilirsiniz.

Lütfen üyelik işlemini başlatmak için BURAYA tıklayınız.


Resim

Hollanda ekibi zarar verdi


Bu başlığa 1 cevap verilmiş

#1 Admin

Admin

    Kıdemli Üye

  • ™Admin
  • PipPipPipPip
  • 2.357 İletiler:

Gönderi Tarihi: 22 Temmuz 2005 - 06:39

Prof. Dr. Abbasoğlu, Nemrut'ta yapılan çalışmanın usulüne uygun yapılmadığını söyledi


'Hollanda ekibi zarar verdi'

Prof. Dr Haluk Abbasoğlu, Nemrut Dağı'nda görevine son verilen arkeoloji ekibinin, çalışmaları 'usulüne uygun yapmadığını' ve 'eserleri korumadığını' söyledi.
ANKARA (Cumhuriyet Bürosu) - İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Haluk Abbasoğlu , Nemrut Dağı tümülüsü ve anıtlarında çalışma yapan Hollandalı arkeoloji ekibinin görevine, ''usulüne uygun'' davranmadıkları için son verildiğini bildirdi. Abbasoğlu, ekibin, çalışmalarında ''tarihi eserleri korumadıklarını'' belirtti.

Prof. Dr. Abbasoğlu, Nemrut Dağı'nda arkeoloji kazıları yapan ekibin çalışmaları hakkında detaylı bir rapor hazırladıklarını anımsatarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bu rapor dahilinde ekibin çalışmalarına son verdiğini kaydetti. Abbasoğlu şöyle konuştu:

''Genel doğru bir yaklaşım benimsenmeden yapılan arkeoloji kazıları eserlere zarar verir. Orada çalışma yapan arkeoloji ekibinin önce bütün anıtların, var olan heykellerin nasıl korunacağını saptaması ve ona yönelik önlemler alması gerekirdi. Bu koruma çalışması yapıldıktan sonra arkeolojik araştırmalar yapılmalıydı. Rapor hazırlamak için yaptığımız araştırmalarda, bu korunmanın sağlanmadığını ve dünyanın kültür mirası olan bu eserlerin zarar gördüğünü saptadık.''

Nemrut Dağı'ndaki eserlerin ciddi iklim değişikliklerine maruz kaldığına dikkat çeken Abbasoğlu, ''Orada görev yapan Hollandalı ekip usulüne uygun olarak, yeterli derecede önlem almamış. Hazırladığımız raporda, mevcut durumu ve neler yapılması gerektiğini anlattık. Çalışan ekip yabancı olduğu için karşı çıkmadık bu çalışmaya. Usulüne uygun yapıldığı takdirde ekibin Türk ya da yabancı olması önemli değil'' diye konuştu.

Turizm ve Kültür Bakanlığı'nın ekibin görevine son vermesinin eserlerin korunması açısından olumlu bir adım olduğunu belirten Abbasoğlu, ''Ancak, Bakanlık burası için çok çabuk bir model oluşturmalıdır. Aldığı ekibin yerine yenisini görevlendirip, kısa ve uzun vadede yapılması gerekenleri belirlemelidir'' açıklamasını yaptı.

#2 kommagene

kommagene

    Deneyimli

  • ΦÜyeler
  • PipPipPip
  • 380 İletiler:

Gönderi Tarihi: 07 Ocak 2007 - 22:30

Zaten ne kaldı ki, tarihi eser olarak! Müzedekiler bile yağma ediliyorken eminim ki , taşıyabilselerdi Nemrut'taki heykeller yerine çoktan yeller esiyor olacaktı. Hiç değilse duyarlı insanların çırpınışı daha doğrusu sesini duyuruşuyla bir şeyler yapılabiliniyor. Yine de Nemrut'taki değerli tarihi eserlerin bu konuda daha güvenlikte olduğunu düşünüyorum. Sadece zarar görmelerini önlemek gerekiyor ki, bu noktada çok dikkat etmek gerekiyor, gerek devlet gerekse halk olarak duyarlı olmak lazım. Yoksa Hollandalının bilmem kimin umrunda mı?! Biz onların ülkesinde öyle bir şeyi yapmış olsa idik kimbilir kaç dava ile karşı karşıya kalırdık!

Hele ki biz adıyamanlıların bu konuda daha da duyarlı olması gerekir , bilhassa ikamet edenlere buradan sesleniyorum. Lütfen ama lütfen değerlerimize sahip çıkalım. Ki, o değerlerin değerini burada anlatmaya bile gerek görmüyorum, çünkü hepimiz bu bilinci almış insanlarız, yapacağımız tek şey bu konuda sadece ve sadece duyarlı olmak ve en ufak bir şüphe ile karşı karşıya kaldığımızda hemen ilgili yerlere bildirmekten ibarettir, sadece bir alo diyebilmek bile yeterlidir. Kanımca...

Saygılarımla.Cevap ekle