İçeriğe atla


Ek Bilgiler İçin Tıkla Adıyaman Forum Sayfalarına Hoş Geldiniz..!

Adıyaman Forum Bölümüne Hoşgeldiniz. Foruma üye olmak ücretsizdir.

Üye olduğunuzda forumun bütün özelliklerini kullanma hakkına sahip oluyorsunuz.

Takvimde Etkinlik Oluşturabilirsiniz

Kendinize Ait Bir Profil Sayfası Oluşturabilirsiniz.

Lütfen üyelik işlemini başlatmak için BURAYA tıklayınız.


Resim

Meçhul askerler Sahte Çıktı!


Bu başlığa 4 cevap verilmiş

#1 kommagene

kommagene

  Deneyimli

 • ΦÜyeler
 • PipPipPip
 • 380 İletiler:

Gönderi Tarihi: 18 Aralık 2006 - 11:46

Çanakkale'nin Fedakar Havacıları adıyla Türkiye çapında e-mail ile herkese ulaştırılan, posterleri yaptırılıp neredeyse tüm kamu kurumlarına binlercesi satılan fotoğraf "yalan" olduğu ifade edildi.

Bir televizyon programında fotoğraf üzerinde yapılan tartışmada fotoğrafın Çanakkale Savaşı'nın gerçekleştiği 1915 yılında değil savaştan çok sonra 1918 yılında çekildiği anlaşıldı.

Üstelik fotoğrafta görünen ve Osmanlı askeri olduğu iddia edilen kişilerin de asker değil yıllar sonra savaşın yapıldığı alandan hurda toplayan kişiler olduğu belirtildi.

Fotoğraf ilk kez ODTÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Bülent Yılmazer tarafından Çanakkale Zaferi'nin 90. Yılı etkinliklerinde yaptığı sunumla kamuoyuna sunuldu. Fotoğrafı Çanakkale'de Osmanlı ordusu adına pilot olarak görev yapan Emil Meinecke'ye ait bir fotoğraf albümünden aldığını belirten Yılmazer albümde fotoğrafın altında da "Türk askerlerinin gururu 1915" yazdığını kaydetti. Büyük ilgi gören fotoğraf poster yapılarak çoğaltıldı ve "Çanakkale Hava Savaşları" isimli bir kitapta kullanıldı.

Gönderilen Resim

SAHTE İDDİASI


Ancak Emekli Polisler Derneği'nin yayını olan Türkiye Polis Dergisi'nde yer alan bir yazıda bu fotoğrafla insanların kandırıldığı ve haksız kazanç elde edildiği ileri sürüldü. Bu iddialar bir televizyon programına da konu oldu. Derginin editörü Suat Demirci ile Bülent Yılmazer'in katıldığı programda, Yılmazer fotoğrafın arkasında yer alan "Çanakkale 1918" yazısının ortaya çıkmasıyla şaşırdı. Yılmazer fotoğraftaki kişilerin üzerindeki üniformalarla ilgili tartışmada da bunların asker olmayabileceğini kabul etti.

Neden asker olamazlar?

POLİS dergisinde fotoğraftakilerin asker olamayacağı şöyle açıklandı:

* 1915'te Osmanlı ordusu iyi teçhizatlıydı, askerlerin üstü harap değildi.

* Şapkaları soluk değil, ayakkabı yok ama çorapları temiz;

* Uzun boylu askerin üniforması Fransızlarınki gibi soldan düğmeli. Osmanlı'da düğmeler sağda.

* Aynı orduda iki asker çantasını farklı yerde taşımaz.

* Sağdaki askerin giydiği Osmanlı subayı giysisi. Osmanlı'da bir subay ile bir er yan yana böyle duramaz.

internet/haber

....................................

Bu resim için kasıla kasıla övünenler o kadar çok abartılar ki, şimdi ne düşünüyorlar çok merak ettim doğrusu :) ) Yani besbelli ortada kardeşim, ne diye uydurup uydurup üstüne üstlük bir de abartırsınız ki...

Ahan da buyrun hurdacılarmış işte... buna ne dersiniz?!#2 erhan35

erhan35

  Yeni Üye

 • ΦÜyeler
 • Pip
 • 13 İletiler:

Gönderi Tarihi: 14 Ocak 2007 - 01:08

neticede bu olay bence ayıp.nedeni ise bu 2 insan birer semboldür.o zamanki şartlarda ister 1915 olsun ister 1918 osmanlı devleti çok uzun savaşlarda idi.uzun süren savaşlar zaten ekonomisi bozuk olan devlete iyice yük olmaktaydı.bu 2 askerin duruşu ne olursa olsun bizi kimse yıkamaz şartlar ne olursa olsun deme duruşudur.tutupta bu insanlar hurdacı yok efendim düğme sağda solda diye 2007 yılında nutuk atmak kime ne yarar sağlar anlamış değilim.özelliklede emekli polis derneğinden böyle bir açıklama gelmesi hayli enteresan geldi bana.ruhları şadolsun...

#3 kommagene

kommagene

  Deneyimli

 • ΦÜyeler
 • PipPipPip
 • 380 İletiler:

Gönderi Tarihi: 14 Ocak 2007 - 11:41

Sayın erhan35;
o iki insanın duruşu hakikaten etkileyici, geçmişin o savaş döneminde ki yoksulluğa götürerek dedelerimizi hatırlattığı açık, buna sözüm yok ancak onlar iddia edildiği gibi asker değil, bu anlamda tepki vermek yanlış olmasa gerek! Dedelerimizden veya geçmişten kalan siyah beyaz resimler vardır hani; işte onlara dikkat ederseniz, fotoğraf makinesi önünde verilen pozlarda, hep bir 'hazır ol' duruşu vardır. O zamanlarda çekilen resimlerin şimdilerde ki gibi bir doğallık göremezsiniz! İşte o zamanın kendi halinde olan bu iki insanın duruşu da o duruştur diyorum. :)

Saygılarımla.

#4 erhan35

erhan35

  Yeni Üye

 • ΦÜyeler
 • Pip
 • 13 İletiler:

Gönderi Tarihi: 15 Ocak 2007 - 17:21

peki öyle olsun.ama sadece bir soru sormak istiyorum.uzun yıllar savaş içinde olan bir toplumda bilindiği gibi seferberlik ilan edilir.kurallara görede 40kg.dan ağır ve 15 yaşından büyük bütün erkekler (sanırım 55 yaşına kadar) seferberlik durumlarında askere alınır.peki bu 2 asker(size göre hurdacı) nasıl oluyorda o şartlarda askerlik görevini yapmak yerine hurdacılık yapabiliyor.pek anlayamadımda...saygılar.

#5 kommagene

kommagene

  Deneyimli

 • ΦÜyeler
 • PipPipPip
 • 380 İletiler:

Gönderi Tarihi: 16 Ocak 2007 - 10:43

Sayın erhan35;

Bana kalırsa hurdacı da değiller, :) çünkü o zamanlar hurdacılık yoktu. Sonuçta hurdacılık teknoloji ile alakalıdır, o zamanlar teknoloji gelişmemiş olduğundan dolayısıyla öyle bir meslek de (hurdacılık) olamaz. ( en azından savaş sonrası halk, o konuda o denli bilinçli değildi, diyebiliriz. )

Haberden yaptığım aşağıdaki alıntı sadece bir ıspat, diğerlerine de göz atmada fayda var; tartışmayı habere yorumlar getirerek karşılıklı paylaşımla kafamızdaki soru işaretlerine cevap bulmak daha sağlıklı olur kanısındayım.

fotoğrafın arkasında yer alan "Çanakkale 1918"
*1915'te Osmanlı ordusu iyi teçhizatlıydı, askerlerin üstü harap değildi.

Buna göre;
olsa olsa sadece savaş sonrası yoksullukla boğuşan halktan iki kişi ; vatandaş da diyemiyorum, çünkü birinin üzerinde de fıransız üniforması olabileceği açık, yaşamlarını sürdürebilmek adına savaş kalıntılarından arda kalanları topluyor olamazlar mı?!
Peki.. 'asker'iseler, neden silahları yok?!
Sadece sırtlarında çantaları var ki, o görüntü de birbirine zıt düşüyor zaten!
En önemlisi üniformalar (kıyafet) neden aynı değil?
Seferberlikte zaten herkes kendi üstbaşı ile (yani sivil olarakta) kadın erkek karışık olarak bulunduğu yerde; eline silahını alarak, ayağına gelen düşmana karşı kendini korumuş ve bir şekilde direnerek savaşmış, o belli; ya da orduya katılmıştır ki, o tarihte de osmanlı ordusunun durumu: "*1915'te Osmanlı ordusu iyi teçhizatlıydı, askerlerin üstü harap değildi." deniliyor.

Saygılarımla.Cevap ekle