İçeriğe atla


Ek Bilgiler İçin Tıkla Adıyaman Forum Sayfalarına Hoş Geldiniz..!

Adıyaman Forum Bölümüne Hoşgeldiniz. Foruma üye olmak ücretsizdir.

Üye olduğunuzda forumun bütün özelliklerini kullanma hakkına sahip oluyorsunuz.

Takvimde Etkinlik Oluşturabilirsiniz

Kendinize Ait Bir Profil Sayfası Oluşturabilirsiniz.

Lütfen üyelik işlemini başlatmak için BURAYA tıklayınız.


Duyuru: Başlığa, İletilere Yanıt Vermek, Alıntı Yapmak - İletilerin Silinme ve Taşınma Nedenleri


Gönderen: Admin


Admin

    Kıdemli Üye

  • ™Admin
  • PipPipPipPip
  • 2.357 İletiler:
Bu konuya çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

Başlık denildiğinde içinde bulunduğunuz konudan bahsedildiğini unutmayınız. İleti ise başlık altındaki yazılara verilen isimdir.

Başlığa yanıt vermek istiyorsanız: Başlık sayfasının en üstünde veya en altında bulunan CevapEkle butonunu kullanarak yanıt ekleyebilirsiniz.İletiye yanıt vermek istiyorsanız: Başlık altındanda atılan iletiyi bulunuz ve o iletinin alıntı butonu yardımı ile yanıt gönderiniz. Eğer iletiyi alıntı olarak kullanmak istemiyorsanız, butona tıkladıktan sonra yazı kutusunun içindeki alıntıyı siliniz.Bir üstteki yazıdan alıntı yapacaksanız bazı kurallara dikkat etmek zorundasınız:
  • Alıntı bu işaretle başlar [quote] ve bu işaretle biter [/quote]
  • Eğer bu işaretleri alıntı yaparken silerseniz veya işetlerin başlangıcını ve içindeki kelimeyi değiştirirseniz alıntınız tam olarak gösterilmez...
  • Alıntı yaptığınız yazının içine kendi düşüncelerinizi ekleyemezsiniz... Okuyanlar nerenin alıntı nerenin kendi yazınız olduğunu anlamalılar. Yani kendi fikriniz mutlaka bu [/quote] işretinden sonra eklenmelidir...
  • Eğer uzun bir yazıyı alıntı yapmak istiyorsanız. Hepsini alıntı yapmanıza gerek yok diyoruz. Bu başlığın okunma sevyesini direk etkileyen bir nedendir... Örneğin: Alıntı çok uzunsa yaptığınız alıntıyı kısaltabilirsiniz... Nasıl mı?
[quote name='SeDatsan' post='116690' date='Feb 13 2006, 02:07 PM']Sevgili arkadaşlar, SEVGİYE DAİR böylesi anlamlı yazıyı, sizlerle de paylaşmak istedim. Ne kadar anlamlı ne kadar insani ve ne kadar gerçek.
SEVGİYE YER KALMADI MI?
Uzakdoğu'da bir Budist tapınağında geçmiş bir olayı anımsadım. Bu tapınak bilgeliğin gizlerini aramak için gelenleri kabul ediyordu ve burada geçerli olan incelik,anlatmak istediklerini konuşmadan açıklayabilmekti. Bir gün tapınağın
kapısına bir yabancı geldi. Yabancı kapıda öylece durdu ve bekledi. Burada sezgisel
.
.
.
Yaşamınızda Sevgi yoksa hiçbir şeyiniz yok demektir.
Yaşamınız yavan ve anlamsızdır..
Belki de yeniden öğrenmemiz gereken budur.
Prof.ERDAL ATABEK[/quote]
Çok uzun bir yazıydı ama noktalarla kısaltık...
Yani kendi yazımızı daha görünür hale getirdik...

Unutmayın forum içinde yaptığınız alıntıların (üyelerden) kime ait olduğu belli olmak zorundadır. Özellikle alıntı yaptığınız kişinin satır aralarına ve alıntının içine ekleme yaparsanız yazınız silinir. Bunun olmasını istemiyorsanız alıntı yaptığınız yazı ile kendi yazınızı alıntı ayraçları ile ayırınız.

********************************************************

İletilerin Silinme nedenleri
Binbir zorlukla yazdığınız iletilerinizin silinmesini istemiyorsanız, sizin için hazırladığımız bu rehberi dikkatle okuyarak gerekli kazanımları edinin. Bu bölümde hatalı ileti için bir çok örnek vereceğiz. Tabiki bu verdiğimiz örneklerin dışında kapsadığımız bir çok alan vardır ama bu örnekler ana teşkil edeceklerdir. Hatalı ileti ve doğru ileti örneklerinide size göstereceğiz. Unutmayın bunları okumak sizin yararınıza ve size emeğinizin karşılığını alması açısından yön gösterici olacaktır.
1) Hakaret
Forumlarda en sık karşılaşılan ve en yanlış anlaşılan silinme nedenlerindendir. Burada neredeyse en önemli unsur kullandığımız üsluptur.

Şimdi örnekleri beraberce inceleyelim. Aşağıda vereceğim örneklerde kullanıcı isimleri hayal ürünüdür:

a) Genel hakaret

--> Satılmış Herif (HATALI) / Ülke çıkarlarına hizmet etmediğini düşündüğüm adam (DOĞRU)

--> Ciğeri beş para etmez Adam... (HATALI) / Yarardan çok zararı bulunan Adam (DOĞRU)

--> Amerikan uşağı / yalakası (HATALI) / Amerikan çıkarlarına hizmet ettiğini düşündüğüm kişi (DOĞRU) (Dikkat edin, ikinci mesajda suçlama / iftiradan ziyade fikir belirtme var)

--> Hırsız(HATALI) / Bu kişinin haksız kazanç sağladığı görüşündeyim. (Tabi, mahkeme tarafından resmen hırsız olduğu karara bağlanmışsa durum değişir.)

--> Sizin gibi nazi beyinliler... Sizin gibi faşistler...

Kişi kendi, açık açık "Ben faşistim" demedikçe, kimseye faşist diyemezsiniz. Faşizm sonuç itibariyle 2. dünya savaşı sonrası suçluluğu kabul edilmiş bir ideolojidir. Bu kelimeyi söylemek size tuhaf gelebilecek olsa da bir hakarettir.

Unutmayın, her düşüncenin uygun bir şekilde hitap edilebileceği bir üslup mutlaka vardır. Mühim olan doğru üslubu seçebilmektir.

B) Toplu hakaret

İnsanları ırklarına, konuştukları dillere, dinlerine / inançlarına, vb. özelliklere göre genelleyip hakaret etmek bu başlık altındadır.

--> Araplar pis bir toplumdur |HATALI| (Bu mesaj silinir)

--> Kimi Araplarda temizlik anlayışı gelişmemiştir |DOĞRU ÜSLUP| (Bu mesaj silinemez)

--> Yunanlılar Korkak bir millettir |HATALI (Bu mesaj silinir)

--- Kimi Yunanlılar bu olaydan korkmuşlardır |DOĞRU ÜSLUP (Bu mesaj silinmez)

2) Nezaket kuralları

Turkish-Media.Com sıradan bir board değildir, bir
düşünce, paylaşım, birliktelik platformudur. Konuşurken her kim olursak olalım hepimiz insanlara
nazik bir biçimde hitap etmeliyiz.

B) İnsanlara İsimleriyle hitap ederken:

Forum dışındaki kişilerden bahsederken de riayet etmemiz gereken asgari nezaket kuralları vardır.

× -> Tayyip ülkeyi kötü yönetiyor. | HATALI | (Bu mesaj silinir)

Doğru Hitabet:

? ? ? ? * İsim + Soyisim = Tayyip Erdoğan bir Kasımpaşalıdır.

? ? ? ? * Yalnızca Soyisim = Baykal bence yanlış bir davranışta bulundu.

? ? ? ? * Sayın + İsim = Sayın Ali Müfit eskiden Belediye başkanıydı.

a) Rumuzlarıyla Hitap: Forum Üyelerine
hitap ederken kullanıcı isimleri birer "rumuz" olduğundan ötürü Yalnızca
kullanıcı adlarıyla hitap edebilirsiniz. Ama yine de "Sayın ...." ya da "Sevgili
..." şeklinde hitap etmenizi tercih ederiz. "Sayın Impossible" & "Sevgili
Impossible" gibi.


? ? ? ? * "Ne diyorsun ulan!"

? ? ? ? * "Sen kim oluyorsun be!"

? ? ? ? * "Herif ..."

gibi nezaket dışı hitaplar ve

? ? ? ? * "Hey Adamım, sen kendini ne sanıyorsun!" tarzı Amerikan filmlerinden fırlamış gibi duran fantastik ifadeler de mesajların silinme nedenidir.

3) Yasalara Aykırı olması:
Bu konunun kapsamı biraz geniş doğrusu. Yasalarca suç kapsamında olan tüm ifadeler ve mesajlar bu kapsamda değerlendirilir. Buna Korsan yazılım ve Telif hakkı bulunan Mp3'leri yayınlamak ya da adreslerini vermek de dahildir.

4) Konuyla İlgisiz, konuyu dağıtan
Konuların sağlıklı şekilde işlenebilmesi, uygun bir tartışma ortamının yeşerebilmesi için de konuların ilgisiz ve gereksiz mesajlardan arındırılması gereklidir. Bu silinme nedeninin de işlevi tam olarak budur.

5) Hep Büyük karakterlerle Tartışma esnasında; gerek okurları, gerekse üyeleri; okurken rahatsız edebilecek tarzda hep büyük karakterlerle, büyük harflerle dikkat dağıtan mesajlar da silinme sebebidir.

6) Kopyala - Yapıştır yaparak uzun yazılar göndermek
Forumumuz bir bilgi ansiklopedisinden ziyade tartışma ortamıdır. Dolayısıyla sizin kendi fikirlerinizi kendi ifadelerinizle aktarmanız beklenmektedir. Üstelik uzun kopyala-yapıştırlar hem forumu gereksiz olarak şişirmekte hem de sayfa açılış hızlarını düşürmektedir. Bu tür mesajlar silinir.
Kabul gören yaklaşım, gönderilmek istenen metnin ilk birkaç cümlesinin veya sizce ana fikri olan kısmının alınıp metnin devamı için ilgili kaynak belirtmenizdir. Eğer bu kaynak Devlet Kurumları ise direk olarak link verebilirsiniz. Bunun dışındaki kaynaklara link veremezsiniz. Sadece kaynak ismini belirtmek zorundasınız.

7) Alıntı olduğu halde kaynağı belirtilmeyen yazılar
Hem orjinal mesajı yazan kişinin emeğine saygı, hem ortaya koyduğunuz bilginin güvenilirliği hem de mesajı yazanın siz olmadığınızın vurgulanması açısından bu silinme sebebi geçerlidir. Kaynağını bilmediğiniz yazıları arama motorlarından aratıp kaynaklarını bulabilirsiniz. Tabi bunlar, fıkra ya da benzeri anonim eserler için geçerli değildir. Kaynak belirtirken link eklemek kesinlikle yasaktır. Sadece kaynak ismi girmek zorundasınız.

8) Devamlı olarak site reklamı yapmak
Devamlı olarak site reklamı yapmak veya alıntıların altına isim yerine site linki eklemek. Böyle durumlarda uyarı yapılmadan link silinir ve üye yasaklanır.


9) Yanlış dizinlerde postalanan bütün iletiler ve başlıklar haber verilmeden doğru dizine taşınırlar. Bu tamamen kullanıcının sorumluluğunda olan bir durumdur... Site size taşınan başlık veya ileti bilgisi vermek zorunda değildir.

10) Devamlı yanlış dizinlerde postalama yaparsanız uyarısız olarak yasaklanma durumunda kalırsınız.

11) Özel mesaj yolu ile yapılan tartışmaları veya atışmaları foruma taşımak bütün yazılarınızın silinmesine yol açar. Özellikle küfürlü yazıları foruma taşırsanız yasaklanırsınız ve bütün iletileriniz silinir (Size yapılan bir hakaret veya yanlış varsa forum yönetimine başvurmanız gerekmektedir, foruma taşımak değil). En kolay yol gelen ÖM (Özel Mesajı) Admin'e yönlendirmenizdir... Gereği yapılacaktır...