İçeriğe atla

Ek Bilgiler İçin Tıkla Adıyaman Forum Sayfalarına Hoş Geldiniz..!

Adıyaman Forum Bölümüne Hoşgeldiniz. Foruma üye olmak ücretsizdir.

Üye olduğunuzda forumun bütün özelliklerini kullanma hakkına sahip oluyorsunuz.

Takvimde Etkinlik Oluşturabilirsiniz

Kendinize Ait Bir Profil Sayfası Oluşturabilirsiniz.

Lütfen üyelik işlemini başlatmak için BURAYA tıklayınız.

Resim

NASIL BİR MAHALLİ BASIN?

Bu başlığa 11 cevap verilmiş

#1 Sinan

Sinan

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 7 İletiler:

Gönderi Tarihi: 01 Ocak 1970 - 01:59

"Mahalli Basın" ın önemini bilmeyenimiz yoktur. Soruyorum size, Adıyaman!da nasıl bir mahalli basın istiyorsunuz? Mevcut durum yeterli mi ? Değilse nasıl olmalı? Buyrun konuşalım.
Saygılar.

www.adiyamanhaber.com.tr.tc

#2 Admin

Admin

Kıdemli Üye

• ™Admin
  • PipPipPipPip
  • 2.357 İletiler:

"Mahalli Basın" ın önemini bilmeyenimiz yoktur. Soruyorum size, Adıyaman!da nasıl bir mahalli basın istiyorsunuz? Mevcut durum yeterli mi ? Değilse nasıl olmalı? Buyrun konuşalım.
Saygılar.

www.adiyamanhaber.com.tr.tc

Merhaba,
Eklemeniz için teşekkürler. Aslında sorunuza önce kendiniz uzunca bir yazı ile karşılık verseniz bize yol göstermiş olursunuz. Nasıl mı? Nasıl bir 'Yerel Basın' istediğizi vatandaş gözüyle veya gazeteci gözüyle bize anlatın bakalım bakış açınızdaki farklılıkları değişim ve başkalaşım içinde nasıl algılayacağız...
:D dilerim güzel bir söyleşinin başlangıcı ve katılımların önünü açar.

Sevgiler
Admin  ;D

#3 Sinan

Sinan

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 7 İletiler:

Merhaba,
Eklemeniz için teşekkürler. Aslında sorunuza önce kendiniz uzunca bir yazı ile karşılık verseniz bize yol göstermiş olursunuz. Nasıl mı? Nasıl bir 'Yerel Basın' istediğizi vatandaş gözüyle veya gazeteci gözüyle bize anlatın bakalım bakış açınızdaki farklılıkları değişim ve başkalaşım içinde nasıl algılayacağız...
:D dilerim güzel bir söyleşinin başlangıcı ve katılımların önünü açar.

Sevgiler
Admin  ;D

Merhaba,
:oYaklaşık 3-4 yıl önce İlimizdeki bir mahalli gazetemizin öncülüğünde Mevcut milletvekillerimizden birinin de (Diğerleri çağrıldıkları halde gelmemişti) katıldığı programda, milletvekiline şunu sordum:"Öğrendiğimiz kadarıyla Gaziantep milletvekilleri belli periyotlarda illerinde bir araya gelerek (Mevcut bütün vekilleri) sorunları, çözüm yollarını, neyi ne kadar yaptıklarını, başka neler yapabileceklerini kısaca Gaziantep'in menfaati noktasında istişare yapıp koordineli çalışıyorlarmış. Adıyaman milletvekilleri olarak böyle bir girişim veya çalışmalarınız var mı? Ya da düşünüyor musunuz?" Aldığım cevabı tahmin edersiniz. "Kem küm, hık mık...":'(
:)Basın aynı zamanda vatandaş ile idareciler arasında köprü vazifesi görür. Sorunları, sıkıntıları, talepleri, çözüm yollarını dile getirerek yetkili ve etkililere ulaşmasına yardımcı olurlar. Gerekirse kamuoyu oluştururlar. Dolayısıyla, özellikle mahalli basın mahallinin sesi, kulağı, gözü olmak zorundadır. Bunu yaparken hiç bir art niyet taşımadan, kısır çekişmelerden uzak, özel menfaatler gözetmeden, kişilik haklarına saygılı ve objektif olmak zorundadır. Eleştirilmesi veya dile getirilmesi gereken bir konu varken "Bunu yaparsam ilan alamam, yarın işim düşerse yapmazlar..." hesabıyla yapmazsa :-X ya da "Şu kişi/kurum benim işimi görmedi o halde açıklarını arayıp bunu şantaj malzemesi yapayım..." şahsi çıkarlarına alet ederek yıkıcı bir tavır takınırsa >:( burada samimiyetten ve mesleki etikten söz edilemez.  
:-/ Bir de madalyonun diğer tarafını çevirelim. Adı üzerinde mahalli basın. Haliyle tek kaynağı da mahallidir. Bunun yanında yaşamak ve devam edebilmek için ekonomik güce ihtiyaç duyar. Kağıt, baskı, dağıtım, kira, cihazlar, bakımı, personel... giderlerinin yanında geçimini de sağlamak zorundadır. Bunun için sadece birilerinin reklamına bağımlı ise, desteğine muhtaçsa kısaca biri/lerine göbek bağı varsa bunun objektif olması, görevini tam olarak yapabilmesi mümkün olamaz. Belki de birilerinin borazanı veya tetikçisi olur/olmak zorunda kalır. Aksi halde çok güdük kalacak dahası ayakta duramayacak.
;) Bunun tek çaresi var. Halkımızın basınına sahip çıkması. Şöyle ki, gerektiğinde reklamını  verecek, yaptığı haklı bir girişimde onun yanında olacak ve destek verecek. Abone olarak gazetenin yaşamasını sağlayacak. (Maalesef bizde mahalli gazeteye abone olma alışkanlığı yok hatta bayiden bile satın almayı gerek görmüyoruz.) Bunları yaptıktan, vatandaş olarak basına karşı görevimizi yerine getirdikten sonra, onlardan hesap sorma ve eleştirme hakkını kendimizde görebiliriz. Dolayısıyla ilimize sahip çıkma, sorunlarını dile getirme, kamuoyu oluşturma... gibi yapması gerekenler noktasında her şeyi onlardan isteyebiliriz.
Bütün bunların yanında basın mensuplarımız da elbirliği, gönül birliği yaparak bir bütünlük ve dayanışma içerisinde çalışmalıdır. Kendi aralarında olabilecek hiç bir çekişme ve çatışmadan uzak durmak zorundadırlar.
Sözümün başında verdiğim örnekten hareketle halkımızın ve Adıyaman'ınımızın menfaati söz konusu olduğunda bütün olumsuzlukları bir kenara bırakıp güç birliği yapmak zorundayız. Aksi halde çevremizdeki gelişmiş iller arasında sıkışıp kalmaktan kurtulamayız.
Evet arkadaşlar, çalakalem yazdığım bu satırlardan sonra umarım sizlere biraz ufuk açabilmişimdir.
Saygılarımla.:D

#4 gercek_dogrular

gercek_dogrular

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 3 İletiler:

Selamlar,
Bende bir şeyler katayım dedim: galiba  'NASIL BİR MAHALLİ BASIN?' dan çok Nasıl bir vatandaş istiyorsunuz sorusuna kilitleniyoruz  ??? çünkü bu tartışmanın sonu insani duyarlılıkların işlevsel durumunu ortaya çıkarır ve bu işlevi ne kadar yerine getirdiğini gösterir. :'(
Kişi bulunduğu yere ne kadar duyarlıdır?
Kişi Genelle ne kadar uğraşır?
Bunlar önemli sorular ve yanıtlarıda zor bulunan sorulardır. Yabancı ülkelerde bir kişiye sorulduğunda kişiler bulundukları ilin takımının taraftarı olduğunu söylerler bizde ise tam tersine Adıyamanlı GS'yı, FB'yi yada diğer takımları tutarlar ve yürekleri onlar için çarpar. Bunda bir yanlışlıkmı var? hayır yok ama maalesef yerel düzeyde motivasyonu daha başlangıçta kaybediyorsunuz ve bu düşünce tarzı (futbol bir örnekti bunun gibi yüzlerce örnek bulunabilir) insanı yerel düzeyde körleştiriyor ve sonuçsuz slogansal söylem tarzına sokuyor.  :-/
Nedir bu sonuçsuz slogansal söylem tarzı: Yerel konularda konuşulduğunda yada konu açıldığında 'Vatan Millet Sakarya' edebiyatı yapılıyor ama iş işlevsel olarak yapma aşamasına geldiğinde ortada kimseyi bulamıyorsunuz çünkü yerel motivasyon ortada yok.   ;)
Sanırım şimdilik yeteri kadar yazdım daha sonra devam ederim.
Saygılar
Gerçek_Doğrular
Adıyamanlı Adıyaman için çalışmaya başladığında bütün sorunları çözülecektir...  ;D

#5 ismail

ismail

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 6 İletiler:

:D :) ;)merhaba  seçilen konu güzel birokadarda önemli.. basin haberdegeri olan herseyi ,her olayı yazmalı ama kim kiminle nerede ne yapti  şeklinde degil..Evi barki olmayan ,aç işsiz,dunya nin nefesini hisedecegimiz şeyler haberin ana temalsi olmali biz adiyamanda  bueksigi gormek istemiyoruz...haber gibi habere ihtiyacimiz var. ..Dünya ve yaşamlara ,olaylara objektif bir yaklaşimla tanık olmak istiyoruz.... :-/ :'(

#6 ismail

ismail

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 6 İletiler:

:) :-* ??? :MERHABA  ...basin bence oncelikle özgür, objektif, dogru ve yaşamin her alaninda ,yasama dair ne varsa  ..aci, tatli, buruk ,huzunlu, kısacası yasamla  doğrudan veya dolaylı ilgili hersey ...bunlari sıralamakla bitmez ..olayları ıstedigi şekilde  yogurup yogurup  bunu haber adi  altinda  piyasaya sunmak,  şu  bununla bu şununla   şurda  kacamak yaparken yakalandi .. allah aşkina  buna  haber sıfatı yükleyen   buna haber diyen  zihniyet  acaba  haberin  manasini  biliyor ola bilirmi   Bence  bu  tarafsız ,yorumsuz , evrensel haber anlayişini,haber ugruna yaşaminı yitiren ve kendisi haber olan  insanlara, habercilere  saygisizlik  oluyor. ;D  şüyle bizi  ilgilendiren , gerçek heber anlayışını yansıtan habere  bazen gerçekten hasret kaliyoruz... RADYOLARDA magazin TELEViZYONDA  magazin   bunları  bize dinleterek  gösterek  bizi gerçek haber anlayişından  uzaklaştirmak  gerçek haber anlayışından  kopartmayi  duşunuyorlar  ve malesef  bunu gun geçtikce  hayatımızın  bir parçası haline getirerek  Bizi topluma ve kendimize yabancılaştırmaya çalişiyorlar   Korkarim  buyle giderse  bunu başaracaklar  Bizde evde yolda  okulda  işyerimizde  ....... haso  duydunmu lan  ali  fatmayla bilmem kim kimle  nerde  birlikte goruldu .. çevremizi saran  bunca  sorun varken vede yaşama  ,ekmek  kavgamizda  yalin ayak  gözü kapalı meteliksiz yürüdügümüzü unutarak  Hayata  bir anlam yüklemeyi bırakarak. :-* :-*HACETTEPE DEN  Ankaradan  GÖZEL MEMLEKETİME  SELAMLAR.....    

#7 alibalamca

alibalamca

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 2 İletiler:

sevgili sinan
yerel basının omenini bilmeyen yoktur derken yanılıyorsun gibime geliyor. Gerçekten herkes yerel basının önemini  biliyor mu? sanmıyorum
kimseyi suçlamaya hakkımız yok biliyorsun (sakın bilmiyorum deme) yerel basın -adıyaman için konuşuyoruz- halkın bu milletin hangi ihtiyacını karşılıyor hangi ihtiyacını karşılamaya aday ve bunu ne kadar başarıyor. Zaten okumak gibi bir lükse sahip olmayan bu sevgili halkım neden adıyamanda çıkan bir gazeteyi alıp okusun. Hangi derdine derman olacak. Gerçekten bi derdine derman olacaksa neden buna inanmıyor(almaması bunu gösteriyor bence) ben adıyamanın yerel basını ile ilgili dikkatimi çeken ilk şey gazeteci dostlarımızın gazetelerini ücretsiz dağıtmaları olmuştu. Bu gazeteci neden ortaya koyduğu değere inanmıyor ve ucuz etin yahnisi biçiminde sunuyor hiç anlamamamıştım hala da anladığımı söyleyemem ya neyse.
Yerel basın dediğimiz şey gerçekten bizim için ne yapıyor ya da yapmalı?
gazete haber vermeli ise neden ben duzensiz olarak yayınlanan bir gazeteyi alayım. Neden gundemden indikten sonra bir haberi gaeteden okuyayım. Haftalık çıkmak zorunda olan bir gazetedeki haerler ne kadar taze olacaktır ki? E taze haber de yoksa kim alır bu gazeteyi
a- ilan verenler
b- gazeteciler
c- haberi çikanlar
d- resmi kurumlar
haksızmıyım allaşkına ya

#8 Sinan

Sinan

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 7 İletiler:

Sevgili alibalamaca,
"Yerel basının önemini herkes bilir" ifademde yanıldığımı söylüyorsun. bu konuda sana çok az hak veriyorum. Elbette yanılma payı vardır. Özellikle "Herkes" ifadesini bilaistisna herkes olarak algılarsanız yanıldığımı söylemekte haklısınız. Ama bunu büyük çoğunluk olarak anlamanızı rica ediyorum. Böyle olunca da yanılma payım hiç yok denecek kadar azdır. Şöyleki, Günümüzde canı yanan, taleplerinde gerekli yerlere ulaşamıyan, şikayetlerini duyuramayan büyük çoğunluğun aklına hemen basın gelmektedir. Bu da basının önemine büyük çoğunluğun inandığını göstermektedir.
Yerel basının, milletimizin hangi ihtiyacına cevap veriyor ki, Halkımız neden alsın? diye serzenişine gelince, Malumunuz basın (özellikle gazete) günlük olunca, sürekli sıcak haber ve bilgiler verdikçe ilgi görür. Çok doğru ama takdir edersiniz ki, bütün bunlar, kadro ve malzeme gerektirir. Bu imkana sahip olmayan basından günlük, sıcak ve taze haber/bilgi beklemek haksızlık olur. Gerekli donanıma sahip olamıyan organlar, ayakta durabilmek için bizce hoş olmayan davranışlar sergiliyorlarsa, bunda kendimizi de sorumlu görmemiz gerekmektedir. Eleştirelim ama, herkesi kendi şartları içinde değerlendirerek yapalım. Bilmem anlatabildim mi,sevgili kardeşim
vesselam.

#9 Sinan

Sinan

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 7 İletiler:

sevgili alibalamca,
İstersen olayı bir de karşı taraftan (Senin taraf da sayılır) irdeliyeyim.
bugüne kadar, yayın hayatına başlayıp da istikrar çizen yok denecek kadar az sayıda gazetemiz var. ( Buna özellikle matbu evrak basımı da yapan basınımızı dahil etmiyorum) Dikkat edin, İstikrar dedim günlük demedim. Yani haftalık deyip de bir türlü haftalık istikrarı tutturamayanlar gibi bir türlü periyor yakalanamamıştır. Hal böyle olunca da halkımızın güveni boşa gidiyor. Her yeni açılan gazete, önceki kötü imajlara bir yenisini ekliyor.
Burada samimi olarak ortaya çıkıp sonra da imkansızlıktan dolayı devam edemeyenleri kastetmiyorum. Ama diğer taraftan, ya seçimlere endeksli, ya bayramlara endeksli ya da buna benzer sebeplere endeksli çıkıp sonra da ortada görünmeyen yayın organları yazılı basına karşı oluşan güvensizlikte başrolü oynamışlardır. Vatandaş güvenip bir yıllık abone oluyor, gazete 2 ay sonra çıkmıyor. Veya haftada bir olmak üzere aylık reklam alıyor sonra da 2 sayı çıkıyor.
Bütün bunların yanında haber ve yorumlarda başka hesap ve niyet gütmesi de basına karşı beslenen olumsuz fikirlerin başlıcasını oluşturuyor.
Örneklerini daha da çoğaltabileceğimiz nedenlerden dolayı halkımız (istese de) destek veremiyor.
Tüm bu sebeplerden ötürü de ilimize hizmet etmesi gereken basınımız da bir türlü bekleneni veremiyor. Burada Adıyaman Gazeteciler Cemiyetine büyük görev düşüyor. Bu konuya da bilahere değinmeyi düşünüyorum.
Vesselam.

#10 ismail

ismail

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 6 İletiler:

;D :-/b ;D >:([color=Red   MERHABA  Aslinda ne istediğimiz değil  Neyi nasil isteyeceğimiz önemli  Adiyaman basini bize ne verebilir nasıl verebilir  özgur laik bir basin adına  bize vereceklerinin veya vermeyeçaliştıklarinin  nersinde hedeflediği amacın  neresinde.Hangi kosulara sahip nelerden yoksun  Vermek isteyipte veremedikleri varmi niçin ,arti ve  eksilerini biz halka  açıklamalıdır. Halkı aydinlatmalıdır :Dbüylece  kendini vicdanen rahat hisedebilir  ve bizde onda olanı  sahip olduğnu vermesini isteriz haber olarak bilgi olarak tabiki.ANKARADAN  SELAMLAR  ........ ;)

#11 yolcu

yolcu

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 5 İletiler:

>:(  soylenecek tekseyvar basin artik siyasetcilere  yalakalik yapmayi biraksin
birazdaha  halki dusunup  onlarla birlkte hareket  etsin
yolcu12003@yahoo.com :)

#12 kartal236

kartal236