İçeriğe atla

Ek Bilgiler İçin Tıkla Adıyaman Forum Sayfalarına Hoş Geldiniz..!

Adıyaman Forum Bölümüne Hoşgeldiniz. Foruma üye olmak ücretsizdir.

Üye olduğunuzda forumun bütün özelliklerini kullanma hakkına sahip oluyorsunuz.

Takvimde Etkinlik Oluşturabilirsiniz

Kendinize Ait Bir Profil Sayfası Oluşturabilirsiniz.

Lütfen üyelik işlemini başlatmak için BURAYA tıklayınız.

Okumanın Önemi / Necati Atar

Bu başlığa 2 cevap verilmiş

#1 Misafir_birce_*

Misafir_birce_*
  • Misafir

Gönderi Tarihi: 05 Ağustos 2007 - 19:47

Bazan öğrenciler geliyor yanıma ve ne okumamızı tavsiye ederseniz diye soruyorlar? Onlara kitap okuyun diyorum.
Gülüyorlar. Ne kitabı okuyalım diyorlar. Roman okuyun diyorum. Yine gülüyorlar.

Ama biz artık liseyi bitirmek üzereyiz diyorlar. Liseyi bitirmiş olsaydınız masal okuyun derdim diyorum.
Anlamıyorlar. Peki niçin okumak istiyorsunuz diyorum, türkçemiz gelişsin, ya da kompozisyonumuz düzelsin diye
diyorlar. Onlara okumamalarını tavsiye ediyorum.

Peki sen niçin okuyorsun diyorlar. Ben okumak için okuyorum diyorum. Okumak zaten başlıbaşına bir iş değil
midir.

Moda sorulardan biridir, en son okuduğun kitap hangisi diye. Doğrusu bu soruya hiçbir zaman verilecek net bir
cevabım olmadı. Çünkü genelde en son, iki kitabı bitirmiş oluyorum. Ya da o ara bitmek üzere olan birden fazla
kitap oluyor elimde.

Ama geçtiğimiz Pazar bir arkadaşın yeni açmış olduğu kırtasiye dükkanına uğradım. Kitaplar arasında gezinirken
Sadık Yalzısuçanların Timaş Yayınlarında çıkan Kerem ile Aslı kitabını gördüm. Aldım ve sanırım iki saatte bitirdim.
Kerem ile Aslı ilkokul birinci sınıftayken okuduğum ilk kitaptı. İ

lk okuduğum kitabının ve Pazar günü okuduğum son kitabın aynı olması çocukluğumun o düşsel dünyasını yeniden
getirmişti bana. Nerdeyse Kerem’in okuduğu bütün şiirleri hatırlar gibiydim. İsfahan’da, Sübhan Dağı’nda, Van’da bir
müddet gezinip durdum Kerem’le... ama Kerem’in yanında olan ben değil, Sofu’ydu. Aradığıysa Aslı’ydı. Bense kendimi arıyor gibiydim. Çok iyi bildiğim bir şey varsa bulduğumun ben olmadığıdır.

Gençlerin kitap okumadığını biliyorum. Yaşlılarınsa artık bizden geçti dediğinin farkındayım. Kitap okurlarının
genelde hiçbir engel tanımadığını her şeye rağmen okuyacakları kadar kitap temin ettiğini de biliyorum.

Bir çok kişinin neden kitap almıyorsunuz sorusuna muhatap olduğu zaman, valla araba taksitlerim bitmedi, bir de
yeni bir kooperatife üye olacam şeklinde cevap verdiklerini siz de biliyorsunuz.

Hayat zor biliyorum. Kitaplarsa el yakıyor. El yakan kitapların fiyatının ne kadar olduğunu sadece onları okuyanlar
biliyor. Ve onlar kitapların fiyatından şikayetçi değil. Bir tek araba taksidiyle, ömür boyu okumakla bitiremeyeceği
kadar kitap alabilecek olanlarsa kitapların fiyatından şikayetçi olmaya devam ediyor.

Okumaları için kitap verdiğinizde ise okuyacak kadar zamanları olmuyor.

Yine de, ben gerçekten okumak istiyorum ama gerçekten kitap alacak kadar param yok diyenlereyse şunu tavsiye
ediyorum.

Kütüphaneye üye olun. Sadece bir ikametgah gerekiyor. Biliyorsunuz muhtarlarımız ikametgah ilmuhabirinden para
almıyor. Ve siz ücretsiz olarak binlerce kitaba sahip oluyorsunuz. Ayda yüz milyonlarca lira taksit ödeyip kitap
alacak kadar parası olmayanlara da aynı şeyi öneriyorum. Kütüphaneye üye olun.

Biliyorum ki, benim tavsiyem tavsiye olarak kalacak. Ben ne okuyacağım diyenler hiçbir zaman okuyamazlar.
Okudukları okumak değildir. Hele hele belli bir bilgiye ulaşmak için bunu yapıyorlarsa bunun adına da okumak
diyemezler. Okumak ava çıkmak gibidir biraz. Gerçek bir avcıysanız ava çıkmanın, bir şeyler avlamaktan daha
önemli olduğunu da biliyorsunuz demektir. Avdan eli boş dönenler, "biz bu ava boşa çıktık" diyorlarsa gerçekten
bütün günlerini boşa geçirmişlerdir demektir. Ama avcı odur ki, avın kendisinden zevk alır.

En son hangi kitabı okuduğumu unuttum. Size tavsiye edeceğim hiçbir şey yok. En güzel kitaba gelince, en güzel
kitap insanın kendisidir. Okumakla bitiremeyeceğiniz bir kitap varsa o sizsiniz. İnsan okur. Sadece kendini okur.

Necati Atar

Kaynak

#2 yasmin

yasmin

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 9 İletiler:

Gönderi Tarihi: 20 Ağustos 2007 - 12:06

Hayatı anlamlandırmak ve bilgilerle donatmak...
Bunu istemek gerek en başta.Bahaneler üretirken çok yaratıcıyız.Aynı başarıyı kendimizi geliştirmektede gösterebilsek...

#3 Misafir_birce_*

Misafir_birce_*
  • Misafir

Gönderi Tarihi: 06 Şubat 2010 - 12:14

Gönderilen Resim

Di Bella Arti Kütüphanesi

Gönderilen Resim

Angelina Kütüphanesi - ROMA

Gönderilen Resim

Do Pala`cio Nacional da Aju

Gönderilen Resim

Palafoxiana Kütüphanesi