İçeriğe atla

Ek Bilgiler İçin Tıkla Adıyaman Forum Sayfalarına Hoş Geldiniz..!

Adıyaman Forum Bölümüne Hoşgeldiniz. Foruma üye olmak ücretsizdir.

Üye olduğunuzda forumun bütün özelliklerini kullanma hakkına sahip oluyorsunuz.

Takvimde Etkinlik Oluşturabilirsiniz

Kendinize Ait Bir Profil Sayfası Oluşturabilirsiniz.

Lütfen üyelik işlemini başlatmak için BURAYA tıklayınız.

Mutfak aletleri, yemek tarifleri ve bu konuda erkeklerin görüsü..

Bu başlığa 2 cevap verilmiş

#1 Misafir_birce_*

Misafir_birce_*
  • Misafir

Gönderi Tarihi: 31 Temmuz 2007 - 23:42

Simdi tabiki erkekler bu basligi görünce.. degil cevaplamak...misafir bölümünden okur ve kacar :)
sanirim...diye düsünüyorum

haksiz oldugumu ispatlayin derim ozaman...ne dersiniz?

Ocak-Fırın

cakmak bulamadigimizda sigara yakmak disinda da bir kullanim alani varmis.

Yemeklerimizi onun üzerinde pisirecegiz.</SPAN>

Tencere-Tava

Bunlar piyasada icleri bos olarak satiliyormus. Yani default halleri bos.

Biz bi seyler yapip icine koyacagiz. Kisaca yiyecekleri pisirmeye yariyorlar. Uzun sapli olanlari tava, kenarinda

kulak gibi seyleri olanlar
Tencere ( tencerelerin kapaklari da oluyor).

Buzdolabi

Yazik ki bunlar da icleri bos olarak satiliyor. Reklamlarda tika basa dolu

Gösterildigine bakmayin. Bunun da icini biz dolduracagiz.Biralarin soguk olmasina

Yariyorlar. Yemekler de bunun icine konuyor ama onun sebebini anlayamadim henüz.

Ne zaman bi yemegi buzdolabina koysaniz sonra cikarip yine isitmak zorunda kaliyorusunuz.

Ocakla ortak yasar gibiler. Birbirlerini tamamliyorlar. Her ikisinin de ayni marka olduguna sasmamali.

Lavabo

En önemli mutfak gereclerinden. Kirlettigimiz tabak canagi bunun icine dolduruyoruz,bir cesit depo görevi görüyor.

Yemeklerin yapilmasi gereken saatler var.

Ideali. O saatlerde televizyonda izlenecek pek bi sey olmadigindan yakma riski cok az.

Ketcap

Yaptigimiz yemeklerin icine skiyoruz. Kirmizi ve tadi domatese benziyo.

Basit yemekler

Domatesli Biberli Yumurta

Büyükce bir tavaya ya domates ve biber koyup bi sigara yakiyoruz.

Sigaranin külü yere düsmek üzereyse yumurtalari eklemenin zamani gelmis demektir.

Yumurtalari kirip sigaramizi bitiriyoruz. Pismistir herhalde ocagin altini kapatiyoruz

Domatesli Yumurtali Biber

Her gün domatesli biberli yumurta yemekten skildigimizda yapabilecegimiz bu enfes yemek tipki biberli yumurtali

domates gibi pisiriliyor.

Makarna

Bir tencere dolusu sicak suya makarna posetini posaltip mac izlemeye basliyoruz.

Ilk yarinin ortalarinda dogru kalkip altini kapatiyoruz. Tencerenin icinden sectigimiz makarnayi fayansa firlatiyoruz

Yapisirsa pismis demektir. Devre arasinda hala icinde su kaldiysa tencerenin kapagini kapatip lavabodaki en kirli

tabagin üzerine dogru döküyoruz

(o zaman hem tabak temizleniyor hem de makarnalar catalla yenebiliyor) üzerine ketcap skip yiyoruz.

Ps: fayansa firlattiniz makarnayi bi ara oradan alin. Sayica fazlalastiklarinda bazen hangisini firlattiginiz karisiyor.

Tuzlu Markna

Yapilisi ayni makarnaya benziyor. Tek farki bu kez makarnalari suya atmadan önce

Tuz koymayi akil ediyoruz. Öyle daha guzel oluyor.

Pilav

Pilav aslinda basit bir yemek degil. Aranan kriterler var. Tuzlu yumusak ve tane tane olmasi gerekiyor.

Sonuncusu kolay. Pirincleri tek tek pisirdigimizde tane tane oluyorlar ama uzun suruyor. Mahrifet hepsini bir arada

pisirebilmetke,

ama cok da sorun etmeyin. Nasil olsa icine yogurt koyup bulamac haline getirdigizmizde hepsi birbirine yapisiyor.

Kisaca yag koyup üzerine pirinc ekliyorusunuz. Sonra da su ve tuz koyup pisiriyorsunuz..

Hem bunu süzmeye de gerek yok.

Patates Kizartmasi

En kolay islerden biri. Patatesleri soyup parmak gibi kesiyorsunuz ve kizgin

Yaga atiyorsunuz. Tek yapmaniz gereken altini zamaninda kapatmaniz. Yoksa tencere alev alabiliyor. Bu yüzden

sadece tv de pembe dizi varken yapin. Birde diger yemeklerin aksine bunu tencereden yiyemiyoruz.

Mutlaka tabaga koymak gerekiyor. Onun disinda cok kolay.

Orta zorluktaki Yemekler

Pizzamizi firinimizsa atip pismesini bekliyoruz, daha sonra firindan cikarip yanik yerlerini

Bicakla kaziyoruz. Dikkat edilmesi gereken tek sey kazirken üzerindeki malzemeleri mutfak tezgahina

yapistirmamak.

Hazir Köfte

Bu da nispeten zor bir yemek. Bir miktar sivi yagi teflon tavaya koyup köfteleri icine diziyoruz.

Köfteler tavaya ayni renk olmadan altini kapatmak gerekiyor. O yüzden basinda beklemek lazim.

Zor Yemekler

Konserve Türlü

Bir miktar yag ve salcayi tencereye koyup konservenin icindekileri döküp üzerine su koyuyoruz. Pismesi cok uzun

suruyor. O sebeple basinda beklemiyoruz Gidip TV izliyoruz. Her seferinde yandiklari icin henuz tadina bakamadim

ama

Konservenin üzerindeki resme bakilirsa guzel bi sey benziyor.

Tavuk

Yapilisi makarna gibi. Sicak suyun icine atiyoruz arada pisip pismedigine bakmak icin hayvanin

Kaba etine catal sapliyoruz. Bu yemek pistikten bir iki gun sonra üzeri jelibon gibi oluyor. Bu yüzden pisirirken

ıstege bagli olarak bolca toz seker eklenebilir.
.
.

#2 Misafir_birce_*

Misafir_birce_*
  • Misafir

Gönderi Tarihi: 31 Temmuz 2007 - 23:48

Puf noktalar

Asla sade pilav yapmayin. Domatesli pilav yaptiginizda altini tuttursaniz bile renginden anlasilmas

Mutlaka soganli bir yemek yapacaksaniz asla sogana dokunmayin. Özellikle rendelediginizde elleriniz cok kötü

kokuyor. Bunun Yerine sogana ekmek tahtasiyla bes alti kez vurmayi deneyin. Ayni isi görüyor.

Patates kizartacaksaniz soydugunuz patatesleri asla yikamayin. Kizgin yaga attiginizda cok kötü

patliyorlar.

Yemekler asla kendi baslarina harekt etmezler. Sayet gecen ay yaptiginiz

Tavuk kendi kendine kimildamaya basladiysa kurtlanmis demektir. Sakin yemeyin. Sebzeleri pisirdikce vitamin

degerli duser. Mümkün oldugunca cig tuketin. Karpuz taaga koyulmamasi gereken bir meyvedir. Ikiye ayirip

ortasindan kasikla yiyebilirsiniz.

Tencere kapagi en mukemmel tabaktir

Sebzeligin kapagini ski kapatirsaniz cürüyen seylerin kokusu dolaba daha az yayilir. Spagetti pakedini acmak icin

pakedi ortasindan skica kavrayin ve altini tum gucunuzle fayansa vurun . Pakedin ust tarafi yirtilacaktir. Belki bu

islem sirasinda makarna unufak olabilir ama risk almaya deger. Özellikle misafirlerin yaninda yaparsaniz I ediyoruz

öyle daha guzel bu sizde cok maco bir hava verir.

~~~

Sagda solda kulagima caliniyordu..

Hemen gidip aldim bi tane eve gelip kutusunudan cikardigimda itiraf etmeliyim ki hayal kirikligina ugradim biraz

Ben acikcasi c3po gibi birsey bekliyordum, bu bildigimiz tencerenin plastigi.

Icinde de vantilator gibi bisey var. Bununla birlikte bi ton plastik zimbirti.

Daha cikti icinden ama bi ise yarayacaklarini sanmiyorum.

Neyse fisini taktim denemek icin bi tane sogan attim icine. Bakalim ne yapacak diye

bekledim.

Kabuklarini bile soymadi

Paramparca etti birakti.

Sinirlendim attim bi kenara, yazdan beri duruyo orada yikayip o vantilator gibi olan seyi bilgisayarima komayi

düsünüyorum. Belki fan olarak is görür. Onun disinda tamamen para tuzagi

sira sizlerde :)

Saygilar

#3 DeKaN

DeKaN

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 29 İletiler:

Gönderi Tarihi: 18 Ekim 2007 - 21:02

Slm

birce paylaşım çok guzel olmuş emeğine sağlık...

Saygılar....

Cevap ekle