İçeriğe atla


Ek Bilgiler İçin Tıkla Adıyaman Forum Sayfalarına Hoş Geldiniz..!

Adıyaman Forum Bölümüne Hoşgeldiniz. Foruma üye olmak ücretsizdir.

Üye olduğunuzda forumun bütün özelliklerini kullanma hakkına sahip oluyorsunuz.

Takvimde Etkinlik Oluşturabilirsiniz

Kendinize Ait Bir Profil Sayfası Oluşturabilirsiniz.

Lütfen üyelik işlemini başlatmak için BURAYA tıklayınız.


Resim

inşallah sitemiz daha güzel olur


Bu başlığa 4 cevap verilmiş

#1 habiborhan

habiborhan

  Yeni Üye

 • ΦÜyeler
 • Pip
 • 1 İletiler:

Gönderi Tarihi: 24 Ağustos 2005 - 11:54

samsatın tarihi konusunda daha fazla bilgi olmasını dilerim, samsatın tarihinin biraz daha araştırılması ve buraya biraz daha bilginin aktarılması gerekin., bunun için elimizden geldiği kadar çalışırsak sevinirim. kendinize iyi bakın

#2 kommagene

kommagene

  Deneyimli

 • ΦÜyeler
 • PipPipPip
 • 380 İletiler:

Gönderi Tarihi: 29 Aralık 2006 - 22:21

Baş üstüne sayın habiborhan;
ben, istediğiniz bilgileri en kısa zamanda eklemeye çalışacağım, yeterki siteye teşrif edip okuyunuz.

#3 kommagene

kommagene

  Deneyimli

 • ΦÜyeler
 • PipPipPip
 • 380 İletiler:

Gönderi Tarihi: 29 Aralık 2006 - 22:30

İlçenin Tarihi Yapısı

Gönderilen Resim


Eski adı Samusata - Sumaysat olan Samsat yörede tarihi en eski olan yerleşim yerlerinden birisidir. Bazı kaynaklardan M.Ö 6000 yılında Orta Asya’dan gelen Türklerden Prohititler tarafından kurulduğu belirtilmektedir. Fırat’ın batı ve doğu kesimleri arasında en elverişli geçit yerinde bulunduğundan Samsat tarih boyunca önem kazanmıştır.

Sümerler zamanında Semizata adı verilen Samsat’ ın demir çağında Hitit Krallığının merkezi olduğu sanılmaktadır. Bölge M.Ö. 708 II. Sargon tarafından zapt edilerek Asur’ a bağlı bir eyalet durumuna gelir.
M.Ö. 605 yılında Babiller’in eline geçer. Daha sonra sırasıyla Medlerin, Perslerin (M.Ö. 553), Mekadonya Krallığının (M.Ö. 333) ve Selevkos’ ların hakimiyeti altına girer.

Samsat M.Ö. 69’da Kommagene Krallığının merkezi olur. Kommagene Kralları Antichos sanıyla anılır. 150 yıllık süre içinde 4 kral tahta geçti. Bunlardan Kral Antichos III’ nün Romalılara yenilgisi üzerine Kommagene Devletinin egemenliği sona erdi. M.S. 72 yılında bir Roma eyaleti haline getirilen Samsat bir ilim merkezi olur.

Ünlü bilgin Lukianus bu dönemde Samsat’ta doğar.

Bu arada birkaç kez Perslerle Romalılar arasında el değiştirir. M.S. 271’de tekrar Romalıların eline geçer. Bu dönemde nüfusu 50.000’i geçer.

Daha sonra Bizans’ın ve sonrada Arapların eline geçer. Samsat’a Hz. Ömer zamanında Şimşat, Şümişat denir. 1085’te Melikşah 1114’de Zenginler 1180’de Selahattin Eyyubi 1203’de Anadolu Selçuklularından Rüknettin süleyman II Samsat’a hakim olur. 1237’de Harzemşahlar tarafından yağma edilen Samsat 1240’da Moğol İmparatoru Hülagü Han tarafından sonrada Dulkadiroğulları tarafından istila edilir.

1392’de Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı devletine bağlanır. 1401’de Timur tarafından tahrip edilir. 1516’da Yavuz Sultan Selim tarafından tekrar Osmanlılara katılır. Osmanlı yönetiminde eski önemini kaybeder ve sancak merkezi olur.

Gittikçe küçülen Samsat, Cumhuriyetin kurulmasıyla bucak merkezi olur, 1960’da ilçe merkezi haline getirilir ve Adıyaman iline bağlanır.

Samsat ilçesi Atatürk Barajı Göl suları altında kalmasından dolayı 05.03.1988 tarihinde eski yerleşim yerinden tahliye edilmiş ve 21.04.1988 tarihli 3433 sayılı kanunla merkezi değiştirilerek bu günkü yerine taşınmış bulunmaktadır. Günümüzde yapılan arkeolojik araştırma ve kazılarla eski Samsat ve civarında eski dönemlere ait saraylar, su kemerleri, kaleler ve benzeri yapılar, kıymetli eşyalar bulunmuştur. Bu eserlerden bir kısmı Adıyaman müzesinde sergilenmektedir.


Gönderilen Resim#4 kommagene

kommagene

  Deneyimli

 • ΦÜyeler
 • PipPipPip
 • 380 İletiler:

Gönderi Tarihi: 29 Aralık 2006 - 22:32

COĞRAFİ YAPI


İlçemiz Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Adıyaman ilinin güney-doğu kesiminde yer almakta olup, yüz ölçümü 338 km2 dir. Kilometre kareye 35 kişi düşmektedir.

Samsat’ın;

Batısında Atatürk Baraj Gölü,

Kuzeyinde Kahta İlçesi,

Doğusunda Atatürk Baraj Gölü,

Güneyinde Atatürk Baraj Gölü (karşı kıyıda Şanlıurfa ili Bozova ilçesi) bulunmaktadır.

Yeni Samsat ilçesi Atatürk Baraj gölünün kıyısında üç tarafı baraj gölü ile çevrili bir yarım ada şeklini almıştır. Denizden yüksekliği 610 metredir. İl merkezine uzaklığı 47 km. dır.

İlçemiz güneye doğru eğimlerle alçalan bir ova görünümündedir. Yazları oldukça sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır. Atatürk Baraj gölü nedeniyle nem oranı artmıştır.

#5 kommagene

kommagene

  Deneyimli

 • ΦÜyeler
 • PipPipPip
 • 380 İletiler:

Gönderi Tarihi: 29 Aralık 2006 - 22:36

SOSYAL DURUM


İlçe merkezinde 209 vatandaşa devlet tarafından konut yapılmıştır. Konutlar betonarme ve bahçelidir. 773 vatandaşa arsa dağıtılmış olup, bunlardan ancak 341 kadarı kendi konutlarını yapmışlardır. Daha fazla konutun yapılmayışından ilçeden özellikle Adıyaman il merkezine ve diğer yerlere göçün önemli bir rolü vardır.

Köylerde bulunan evler ker**** ve toprak yapıya sahiptir. Bazı köylerde betonarme evler yapılmaktadır. Ker**** binalar yazın serin ve kışın sıcak olduğundan vatandaşlarca tercih edilmektedir.

Devlet memurları konut ihtiyacı için 22 daireli lojman yaptırmış olup, kurumlara tahsis yönetmeliğine göre dağıtımı yapılmıştır. Lojmanların kurumlara göre dağılımı şöyledir:

Maliye Bakanlığına 9, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğüne 2, İçişleri Bakanlığına 3, Adalet Bakanlığına 1, Diyanet İşleri Başkanlığına 1, Milli Eğitim Bakanlığına 6 adettir. Ayrıca İlçe Jandarma komutanlığı, İlçe Emniyet Amirliği, Sağlık Grup Başkanlığı, PTT, T.C. Ziraat Bankası Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Meteoroloji İstasyon Müdürlüğüne ait ihtiyacı karşılayacak kadar lojmanları mevcuttur.

İlçede eğlence ve dinlenme yeri yoktur. Ancak Köylere Hizmet Götürme Birliğinin imkanları ile kamu personelinin istifadesi için 1 adet halı saha ve kamu personeli dinlenme lokali olarak bir sosyal tesis yapılmıştır. sinema, gazino bulunmamaktadır. İlçe merkezinde 2 kıraathane, 1 spor kulübü vardır. Halk genellikle boş zamanlarını bu yerlerde geçirmekte veya evlerde birbirlerini ziyaret ederek sohbetler yapmaktadır. Köylerin hiç birinde kıraathane yoktur.

İlçe merkezinde 1 çorap ve iç çamaşır atölyesi, 1 eczane , 3 fırın, 1 ekmek fabrikası, 1 kasap, 3 berber, 2 kebapçı, 1 fotoğraf stüdyosu, 1 oto lastik tamircisi, 2 oto tamir atölyesi, 2 kırtasiye, 2 kuyumcu, 1 pastane, 1 konfeksiyon, 1 ayakkabıcı, 1 tüp gaz bayii, 18 bakkaliye, 3 değirmen, 2 demirci atölyesi, 2 petrol istasyonu bulunmaktadır. Bazı köylerde küçük çaplı köy bakkaliyesi de mevcuttur.

Yukarıda sayılan esnafların dışında halkın büyük kısmı tarımla uğraşmaktadır. Hayvancılık fazla gelişmemiştir. Ayrıca, bir kısım vatandaşlar seracılık, bağcılık balıkçılık, nakliyecilik, dolmuşçuluk, taksicilik v.b. gibi işlerle geçimlerini temin etmektedirler. Kaymakamlıkça yapılan özellikle bodur elma, bağ, zeytin, çilek ve nar olmak üzere birçok bahçecilik projeleri vatandaşlarca uygulanmaktadır. 2005 yılı içerisinde 150 meyve bahçesi kurulmuştur.

İlçede 1 sağlık merkezi, köylerde ise 2 sağlık evi binası vardır. İlçede 4 doktor, 2 sağlık memuru, 4 ebe, 2 hemşire, 1 tıbbi sekreter, 2 laborant, 1 memur, 2 şoför, 2 hizmetli mevcuttur. Köylerde binası mevcut olan 2 sağlık evinin fiziki durumu iyi olmadığından ve personel bulunmadığından sağlık hizmeti

.....................................

Bu bilgiler; "samsat.gov.tr"den alınmıştır, daha detaylı bilgiler için bakabilirsiniz.Cevap ekle