İçeriğe atla


Ek Bilgiler İçin Tıkla Adıyaman Forum Sayfalarına Hoş Geldiniz..!

Adıyaman Forum Bölümüne Hoşgeldiniz. Foruma üye olmak ücretsizdir.

Üye olduğunuzda forumun bütün özelliklerini kullanma hakkına sahip oluyorsunuz.

Takvimde Etkinlik Oluşturabilirsiniz

Kendinize Ait Bir Profil Sayfası Oluşturabilirsiniz.

Lütfen üyelik işlemini başlatmak için BURAYA tıklayınız.


Resim

Nemrud Günlügü


Bu başlığa hiç cevap verilmemiş

#1 Admin

Admin

    Kıdemli Üye

  • ™Admin
  • PipPipPipPip
  • 2.357 İletiler:

Gönderi Tarihi: 05 Şubat 2007 - 22:08

Nemrud Günlügü 1-9-2006S.I.S.
Amsterdam Űniversitesi ve Uluslararası Nemrud Vakfı (UNV) Nemrud anıtı sit alanında uygulanan ilk kapsamlı dijital Sit Alanı Bilgi Sistemini (SIS) gururla sunar. SIS Callidus marka üç boyutlu lazer tarayıcılar, Delft Teknik Űniversitesi’nin GPS’i ile Amsterdam Űniversitesi klasik arkeoloji bölümünün arkeologlarının bilimsel çalısmalarına dayanır ve sit alanının hassas topografik haritasının çıkarılmasını ve toprak altındaki eserlerin yerlerinin saptanmasını sağlar.
Sistem hakkında fikri edinmek için lütfen http://www.nemrud.nl/showmovie.asp?movie_width=512&movie_height=450&movie_file=nemrud_sis.wmv tıklayınız.

Gönderilen Resim

14-7-200614 Temmuz Kutlamaları
Geleneksel olarak her yıl verilen UNV onur madalyası uygun aday bulunamadığı için 2006 yılında takdim edilmemiştir.

Gönderilen Resim

12-6-2006Kervansaray Oteli
Nemrud Ekibi çalışmaları sırasında, daima, Kervansaray Oteli'nde konuk edildiler. Kervansaray Oteli Nemrud'un eteklerinde, anıtın araştırılmasına başlamak için mükemmel ve stratejik bir mevkide yer almaktadir. Eğer, yerel halkın konukseverliğini paylaşmak isterseniz, otel müdürü Bay Mahmut Aydın'ı , +90-416-7372190 no.lu telefondan arayabilirsiniz. Hava alanindan alinmaniz ve bolge turlari da organize edilebilir.

Gönderilen Resim

16-12-2005Türkiye’de Hayat
Türkiye’de Hayat fuarında, Aslan Horoskobu’nun kopyası, ziyaretçilerin görüşlerine sunulmuştur. Açılış, başkonsolos Sayın Bay Ahmet Akif Oktay tarafından yapılmıştır.

Gönderilen Resim

14-7-200514 Temmuz Kutlamaları
14 Temmuz kutlamalarının beşinsi yıldönümünde UNV onur madalyası Amsterdam Űniversitesi Klasik Arkeoloji Kürsü Başkanı Prof. Dr. Herman Brijder'a takdim edildi.

Gönderilen Resim

15-3-2005Kültür ve Tourism Bakanı'nı Ziyaret
Aslan Horoskobu'nun çerçevelenmiş bir fotoğrafi de hazir bulunduğu bir ziyarette, Kültür ve Tourizm Bakani Sayin Atilla Koç'e takdim edilmiştir Professor Dr. Herman Brijder of the University of Amsterdam.

Gönderilen Resim

22-10-2004Aslan Horoskobu
Karl Humann ve Otto Puchstein tarafından 1882 yılında Nemrut Dağı’nda bulunan ve henüz zarar görmemiş Aslan Horoskobu’nun Berlin’deki Gipsformerei der Staatlichen Müzesi’de yapılan kopyası. Kopyanın Türkiye’ye getirilme hazırlıkları tamamlanmıştır.

Gönderilen Resim

27-7-2004Adıyaman Müzesi’nde Araştırma
Nijmegen Üniversitesi’nden Profesör Eric Moormann Adıyaman Müzesi’nde bulunan Dexiosis Rölyefi’ne ait tuffit parçalarını inceliyor.

Gönderilen Resim

14-7-200414 Temmuz Kutlamaları
Geleneksel 14 Temmuz kutlamalarının dördüncü yılında UNV onur madalyası AKP Genel Başkan Yardımcısı Sayın Dengir Mir Mehmet Fırat’a takdim edildi.

Gönderilen Resim

21-6-2004S.I.S
Amsterdam Üniversitesi’nden Profesör Herman Brijder arkeologların S.I.S (Site Information System) bilgisayar güncellemesini denetliyor.

Gönderilen Resim

15-1-2004Kültür ve Turizm Bakanı ile Karşılaşma
Amsterdam'da, Kültür ve Turizm Bakanı, Sayın Erkan Mumcu, ile karşılaşma.

Gönderilen Resim

30-7-2003Restorasyon Evi
Dexiosis kabartmaları hiçbir hasara uğratılmadan restorasyon evinde emniyete alındı.

Gönderilen Resim

23-7-2003Dexiosis Kabartmalarının Nakli
Enka’ya ait hareketli vinç ve Mack kamyonu uygun pozisyona getirildi. Kolayca kırılabilecek ve yer yer incelmiş kabartmalar yukarı kaldırıldı. Çelik çerçevelerin içinde, ağır kamyona yerleştirildi. Daha sonra hepsi birer birer restorasyon evine nakledildi.

Gönderilen Resim
Gönderilen Resim

19-7-2003Antiochos Heykeli Yerleştirildi
Antiochos heykeli dikkatle yerine yerleştirildi.

Gönderilen Resim

19-7-2003Christoph Kronewirth’in Doğum Günü
Christoph Kronewirth’in doğum günü kutlandı. Christoph Kronewirth, kısa zaman önce Almanya’nın 2002/2003 Peter Parler ödülünü kazanmıştır.

http://java%20script:zoomImage(

16-7-2003Antiochos Heykeli
Antiochos heykelinin her bir bloğu tekrar yerine yerleştirilmeden önce büyük bir dikkatle elden geçirildi. Çizikler onarıldı, çukurlar dolduruldu. Bazı bloklar da kuvvetli fiberglasla sağlamlaştırıldı.

http://java%20script:zoomImage(

14-7-200314 Temmuz Kutlamaları
Geleneksel 14 Temmuz kutlamalarının üçüncüsünde, güneşin batışı sırasında, UNV onur madalyaları Hollanda büyükelçisi tarafından, Enka Construction Industry Co., Inc.’den Bay Ünal Nakipler, ile Akbank T.A.Ş. genel müdür yardımcısı Bay Hayri Çulhacı, Adıyaman valisi Bay Ibrahim Halil Daşöz’ün huzurlarında takdim edildi.

http://java%20script:zoomImage(

12-7-2003Doğu Terası’ndaki Heykellerin Kuzey Tarafları
Doğu Terası’nın kuzeyinde yer alan kartal/aslan heykellerinin kaidelerinin altındaki parçalanmış kayaların toplanıp kaldırılmasıyla bir çukur oluştu. Alınan kaya parçaları temizlenip sağlam hale getirilecek.

http://java%20script:zoomImage(

9-7-2003Geçici Yol
Restorasyon binasından Batı Terası’na, merkepler kullanılarak geçici bir yol yapıldı. Daha sonra merkeplerin yerini traktörler aldı.

http://java%20script:zoomImage(

8-7-2003Restorasyon Evi
Enka’nın bağışı olan restorasyon binası, Batı Terası’ndaki kabartmaların restorasyonunu sağlamak amacıyla inşa edildi.

http://java%20script:zoomImage(

2-7-2003Antiochos Heykeli Indirildi
Antiochos heykelinin en üstteki bloğu 13 haziran depreminden hemen önce bulunduğu yerden alınarak terasa yerleştirildi.

http://java%20script:zoomImage(

1-7-2003Antiochos Heykeli
Doğu Terası’ndaki Antiochos heykeli sabit değildi. Üstteki bloklar her an düşme tehlikesine maruzdu. Odun kirişlerle kaya bloklar desteklendi.

http://java%20script:zoomImage(

30-6-2003Fırtına Gibi Rüzgarlar
Grup, tepedeki fırtına şiddetinde rüzgarlardan bitkin düştü. Bütün haziran ayı boyunca devam eden şiddetli rüzgarlar çalışmaları yavaşlattı.

http://java%20script:zoomImage(

30-6-2003Konservasyon Testleri
Dr. Eberhard Wendler kumtaşları üzerinde in-situ testleri yaparak en uygun konservasyon metodunu bulmaya çalışıyor.

http://java%20script:zoomImage(

26-6-2003Doğu Terası’ndaki Heykellerin Kuzey Tarafları
Doğu Terası’ndaki heykellerin etrafındaki çöpler ve düşmüş kaya parçaları temizlendi.

http://java%20script:zoomImage(

2-6-2003Kar Bariyeri
Geçici kar bariyerleri tonlarca kar ve buzun etkisiyle büyük hasar görmüştü. Batı Terası’ndaki steller koruma görevini yerine getirmiş olan bariyerler kaldırıldı.

http://java%20script:zoomImage(

16-12-2002Kültür Bakanı'nı Ziyaret
Aslan Horoskobu'nun çerçevelenmiş bir fotoğrafi, Hollanda büyükelçisi Bay Sjoerd Gossens'in de hazir bulunduğu bir ziyarette, Kültür Bakani Sayin Doç.Dr. Huseyin Çelik'e takdim edilmiştir.

http://java%20script:zoomImage(

12-10-2002Amsterdam’da Seminer
Amsterdam’da Uluslararası Nemrud Fonu tarafından düzenlenmiş olan seminerde, çeşitli ulusfardan uzmanlar, 2003 yılında, Nemrud’da yürütülecek çalışmalarla ilgili bilgi alış-verişinde bulundular. Seminerde özellikle restorasyon ve konservasyon metotları üzerinde duruldu. Toplantıya, Ankara Űniversitesi’nden Prof.Dr. Orhan Bingöl, Skopje Űniversitesi’nden Prof.Dr. Predrag Gavrilovic, konservasyon uzmanları Paolo Pagnin ve Bay Christoph Kronenwirth, Nijmegen Űniversitesi’nden Prof.Dr. Eric Moormann, mühendis Jaap Groot, mimar- mühendis Maurice Crijns, Dr.Miguel-John Versluys ve Amsterdam Űniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Prof.Dr. Herman Brijder katılmıştır.

http://java%20script:zoomImage(

28-7-2002Tanrılar
2000 yıl sonra tanrılar, Regulus yıldızının, Kommageense yılızının doğuşunu, yeniden, birlikte seyrediyorlar.

http://java%20script:zoomImage(

26-7-2002Kardan koruma
Batı Teras’daki stellerin maruz kalacağı baskıyı hafifletmek amacıyla, stellerin arkasına, baş mühendis Jaap Groot tarafından geçici bir bariyer inşa edilmiştir.

http://java%20script:zoomImage(

24-7-2002Heykellerin sağlamlaştırılması
Herakles heykelinin kaide sağlamlaştırma çalışmaları, Institute of Earthquake Engineering and Engineering Seismology of Macedonia’dan Prof. Dr. Predrag Gavrilovic yönetiminde yürütülmüştür.

http://java%20script:zoomImage(
http://java%20script:zoomImage(

20-7-2002Yerine yerleştirme
Koruma - kurtarma programının bir parçası da, Batı Teras’daki asıl yerlerinden kaymış ve tehlikeli bir duruma girmiş tanrı heykellerinin tekrar yerlerine yerleştirilmesi işlemiydi. Birinci heykel başı, Enka vinç baş operatörü Zekâi Şalcı ve yardımcısı Adnan Erdem tarafından, özel bir ip yardımı ve herhangi bir hasara neden olmayacak çok yavaş bir tempoyla kaldırılıp yerine yerleştirildi.

http://java%20script:zoomImage(

14-7-200214 Temmuz Kutlamaları (1)
Yıllık 14 temmuz kutlamalarının ikincisinde, Hollanda büyükelçisi Ekselâns Bay Sjoerd Gossens, Enka Construction– IndustryCo., Inc.’den Bay Űnal Nakipler, Kültür Bakanlığı’ndan Bay M. Aykut Özet ve Adıyaman valisi Bay Halil Işık’a onur madalyaları takdim etmiştir.

http://java%20script:zoomImage(
http://java%20script:zoomImage(

14-7-200214 Temmuz Kutlamaları (2)
Yıllık 14 temmuz kutlamalarının ikincisinde, Akbank Senfoni Orkestrası mükemmel bir performens sergilemiştir.

http://java%20script:zoomImage(

14-7-200214 Temmuz Kutlamaları (3)
14 Temmuz yıllık kutlamalarının ikicisinde gerçekleştirilen konferansta, M. Dengir Fırat Nemrut'ta halen sürdürülmekte olan restorasyon çalışmalarının devamınım yanısıra diğer Kommagcense bölgelerinin de araştırma kapsamına alınması isteğini ısrarla vurgulamıştır.

http://java%20script:zoomImage(

14-7-2002Kaldırma gösterisi
Modern kaldırma teknikleriyle henüz tanışmamış izleyicilere, Enka vinciyle, bir kaldırma gösterisi sunulmuştur.

http://java%20script:zoomImage(

8-7-2002Apollo Stelinin ön sağlamlaştırması
Türk Konservatör Latif Özen Apollo Steli ön sağlamlaştırmasında çalışırken.

http://java%20script:zoomImage(

25-6-2002Nemrut Broşürü
Dr. Miguel John Versluys, ilk Nemrut Broşürü’nü Devlet Bakanı Bay Nejat Arseven’e sunmuştur.

http://java%20script:zoomImage(

18-6-2002Aslan Horoskobu’nun ön-koruma çalışmaları
Sağlamlaştırma çalışmaları bitince, Italyan korumacı Paola Pagnin, Ellen Thiermann ve Tesse Stek’le birlikte, Batı Teras’taki Aslan Horoskobu’nun ön-koruma çalışmalarını yürütmüştür.

http://java%20script:zoomImage(

15-6-2002Stellerin sağlamlaştırılması
Batı Teras’taki steller, daha fazla yıpranmaları önlenecek şekilde desteklenmiş ve sağlamlaştırılmıştır.

http://java%20script:zoomImage(

10-6-2002Kaya ekibi
Dr. Bernd Fitzner başkanlığındaki Alman ekibi, Batı Teras’daki Apollo stelini sabitleştirmiştir. Iklim testleri gibi laboratuar araştırmalarının sonuçları da göz önüne alınarak, çeşitli taş eserlerin kondisyonlarını belirten görüşleri içeren bir katolog hazırlanacaktır.

http://java%20script:zoomImage(

10-6-2002Stelae'nın Taranması
Groningen Űniversitesi'nden Prof.Dr. Onno van Nijf Batı Teras'da bir kısmı düşmüş durumdaki steller üzerinde lazer taraması yapmıştır. Projeye Groningen ekibinin katılımı, NV Nederlandse Gasunie, Groningen'in cömert ömert ödenek yardımları sayesinde olmuştur.

http://java%20script:zoomImage(

6-6-2002Çalışma Bölümü
Ekip Uyelerinin günlük çalışmaları Prof. Dr. Eric Moormann tarafından idare edilmiştir.

http://java%20script:zoomImage(

5-6-2002Arazi Ofisinin Yerleştirilmesi
Arazi ofisi zor hava şartları altında Mühendis Jaap Groot ve ekibi tarafindan yerleştirimiştir.

http://java%20script:zoomImage(

4-6-2002Orta Doğu Petrol Şirketi
Orta Doğu Petrol Şirketinden Bay Ecvet Sayer tarafından Nemrut Projesine bir arazi ofisi karavan bağışlanmıştır.

http://java%20script:zoomImage(

1-6-2002Enka'nın bağışı ile yapılan koruma hattı
Enka Yapı & Endüstri Şirketi tarafından Nemrut Projesine bağışlanan bir koruma hattı sistemi için Enka Makina Ikmal Grup Müdürü Űnal Nakipler'in cömertliğine teşekkür ederiz.

http://java%20script:zoomImage(

2-3-2002UvA Konferansı, Amsterdam
2 martta, Amsterdam’daki UvA toplantısında, 2002 yılı kampanyası görüşülmüştür.

http://java%20script:zoomImage(

15-11-2001Ikinci Nemrud Konferansı'Amsterdam 15-16 Kasım
Amsterdam’da düzenlenmiş olan Nemrud konferanslarından ikincisinde restorasyon ve koruma metotları hakkında görüşüldü. Italya, Almaya, U.S.A., Türkiye, Fransa, Makedonya ve Hollanda’dan otuzu aşkın katılımcının yer aldığı toplantıda, Türkiye, Adıyaman valisi Bay Halil Işık tarafından temsil edildi.

http://java%20script:zoomImage(
http://java%20script:zoomImage(

1-9-2001Kervansaray Oteli
Nemrud Ekibi 2001 yılı çalışmaları sırasında Kervansaray Otelinde konuk edildiler. Kervansaray Oteli. Nemrut'un eteklerinde, anıtın araştırılmasına başlanmak için mükemmel ve stratejik bir merkide yer almaktadir. Eğer, yerel halkın konukseverliğini paylaşmak isterseniz, otel müdürü Bay Mahmut Aydın'ı , +90-416-7372190 no.lu telefondan arayabilirsiniz.

http://java%20script:zoomImage(

22-8-20013-D Lazer Callidus kullanılıyor
Callidus lazer, heykellere yüksek hızlı lazer ışınları gönderiyor ve yansımalarını kaydediyor. Callidus teknolojisi, dünyada özel bir öneme sahiptir ve heykellerin çok hassas 3 boyutlu görüntülerinin elde edilmesini sağlar. Bu 3 boyutlu lazertarayıcı ilk kez bir arkeolojik alanda kullanılmaktadır.

http://java%20script:zoomImage(
http://java%20script:zoomImage(

16-8-2001Birinci Nemrud Konferans' Nemrud 16-18 Augustus
Nemrud'da Dünya Anıtlar Fonu tarafından uluslararası uzmanlar arasında düzenlenen konferansta restorasyon ve koruma metodları tartışıldı. Uzmanların yanısıra Müsteşar Sayın Fikret N. Űçcan, Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürü Sayın Dr. Alpay Pasinli, Kültür Bakanlığı'nın diğer temsilcileri ile Milletvekili Sayın Bülent Akarcalı, Amsterdam Űniversitesi Profesörü Prof.Dr. Herman Brijder katılmışlardır.

http://java%20script:zoomImage(

11-8-2001GPS Ekibi-2 çalışma sırasında
GPS Ekibi-2, Kültür Bakanlığı temsilcisinin yardımıyla uydu alıcısının kurulması. Delft Teknik Üniversitesinden sağlanan geliştirilmiş donanım ile Nemrud'un haritalanmasında kullanılıyor. GPS Coğrafi Konum Sistemi, dünya çevresindeki uyduları kullanarak hassas ölçüler elde ediyor, arazinin haritalanmasında kullanılıyor ve buluntuların yerini tespit ediyor.

http://java%20script:zoomImage(
http://java%20script:zoomImage(

8-8-2001Epigrafi Ekibi çalışma sırasında
Prof. Dr. Onno van Nijf, ekibiyle Batı Terasta'ki Dexiosis stelinin arka yüzündeki silinmiş yazıt üzerinde tartışıyor.

http://java%20script:zoomImage(

6-8-2001Klasik Arkeologlar çalışma sırasında
Projenin yürütücüsü Doç. Prof. Dr. Eric Moormann, heykel bloklarına ait, Ellen Thiermann ve Drs. Tesse Stek tarafından yapılan çizimleri kontrol ediyor.

http://java%20script:zoomImage(

20-7-2001Arkeolojik Araştırma
Klasik arkeologlar Nemrud'ta çalışıyorlar.

http://java%20script:zoomImage(

14-7-2001Nemrud Projesinin Başlaması
14 Temmuz'da Unesco Dünya Kültür Mirası eserlerinden Nemrud Dagı'nda, Kültür Bakanlığı'nın izni kapsamında, Uluslararası Nemrud Vakfı ve TDV işbirliği ile koruma ve restorasyona yönelik araştırma çalışmalarına başlanmıştır.

http://java%20script:zoomImage(
http://java%20script:zoomImage(

25-5-2001Sofraz Köy Mezarı'nın Açılışı
Sofraz Köy Mezarı'nın Doç. Prof. Dr. Eric Moormann ve Bay Maurice Crijns'in de hazır bulunduğu törenle Adıyaman Valisi Bay Halil ışık tarafından resmi açılışı.

http://java%20script:zoomImage(

24-5-200114 Temmuz, Nemrut Projesi'nin Başlangıcı
Kültür Bakanlığı'nda toplantı. Katılanlar; Müsteşar Bay Fikret N. Üçcan, Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürü Dr. Alpay Pasinli, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Bay Nadir Avcı, Kültür Bakanlığı'nın diğer temsilcileri. Ayrıca, Milletvekili Bay Dengir Fırat, Milletvekili Bay Bülent Akarcalı, Amsterdam Ünivertesi'nden Doç. Prof. Dr. Eric Moormann ve ıNF'den Bay Maurice Crijns. Nemrut Projesi'nin başlangıcı; Aslan burcunun tarihi olan 14 Temmuzdur.21-5-2001Callidus
Callidus, INF’nin Nemrut Projesi’ni destekleme kararı almıştır. Kuruluş, yüksek tekolojinin en yeni ürünlerinden olan 3-D lazer tarayıcısını Proje’nin kullanımına sunacaktır. Bu tarayıcı, fotogrametri yönteminden daha iyi sonuç vermektedir. Söz konusu teknikle, Nemrut’taki tanrı heykellerinin orijinal hallerinin bilgisayarda görüntülenmesi sağlanacaktır.

http://java%20script:zoomImage(

17-5-2001Amsterdam Üniversitesi
Prof. Dr. Herman Brijder, Amsterdam Üniversitesi adına INF ile sözleşme imzalamıştır. Nemrut Projesi’nin proje başkanlığı Amsterdam Üniversitesi tarafından yürütülecektir.

http://java%20script:zoomImage(

4-5-2001Türkiye Büyükelçisi
INF’nin idari işler danışmanlığını yapan Hollanda’daki Türkiye Büyükelçisi Bay Karahan ve müsteşarı Bay Aktaş’la görüşme.

http://java%20script:zoomImage(

1-1-2001WMF
World Monuments Fund (Dünya Anıtlar Fonu) WMF, Programlar Başkanı Bay John Stubbs, Amsterdam’da yapılan toplantıda, WMF olarak, INF’nin Nemrut Projesi’ni destekleyeceklerini bildirdi. Eylül ayında, Amsterdam’da, onarımın konu olacağı bir toplantı düzenlenecektir. Katılımcılar, uluslar arası koruma ve onarım uzmanları olacaktır.

http://java%20script:zoomImage(

23-9-2000Uluslararası Nemrut Vakfı Yıllık Olağan Toplantısı
Nemrud kampanyası için hazırlanan strateji INF'nin yıllık toplantısında yönetim kurulu üyelerince tartışıldı.

http://java%20script:zoomImage(

15-9-2000Expo 2000
Nemrud Vakfı’nın Expo 2000 ziyareti. Türk pavyonu Nemrud’a ayrıldı. Nemrud’un Turizm Bakanlığı’nca temsil edilmesi doğu ve batı kültürlerinin muhteşem bileşkesine başka bir örnek oluşturdu ve çok sayıda ziyaretçi çekti.

http://java%20script:zoomImage(

7-6-2000Sayın Ömer Koç’un ziyareti
7 Haziran’da Nemrud’a ziyaret yapan Ömer Koç Batı terasında güneşin batışının keyfini yaşıyor.

http://java%20script:zoomImage(

29-3-2000Tomm UTECHT Anısına
I.N.F. ‘ in sekreteri olan Tomm UTECHT 29 Mart Çarşamba günü aramızdan ayrıldı. Tomm UTECHT 1989 ve 1990 yıllarında Nemrut Dağındaki jeofizik araştırmalarını yapmıştı. O, çok iyi bir bilim adamı idi ve hayatını Nemrut’a adamıştı. Yöre halkı ona 'Nemrut Valisi' diye hitap ediyorlardı. Kendisini rahmetle anıyoruz.

http://java%20script:zoomImage(

8-3-2000Adıyaman Valisiyle görüşme yapıldı
2000 Master Planında yer alan konular üzerinde Adıyaman Valisi Sayın Kadir ÇALIŞÇI ile görüş alışverişinde bulunuldu.

http://java%20script:zoomImage(

10-12-1999Kültür Bakaniyla Toplanti
Kültür Bakani Sayin Istemihan Talay Nemrud Dagi’nda çalifmalarin Mayis 2000’de baflayacaginin müjdesini verdi.

http://java%20script:zoomImage(

2-11-1999Turizm Bakaniyla Toplanti
Nemrud’u ziyaret ve Turizm Bakani Sayin Erkan Mumcu’yla Ankarada toplanti gerçekleftirildi. Bakan bütçesinin %0’nun Nemrud’un tanitimi için harcanacagini bildirdi.

http://java%20script:zoomImage(

14-9-1999Dünya Anitlar Fonu Duyurusu
Dünya Anitlar Fonu’nun 2000 yili için hazirladigi ‘Tehlikedeki 100 sit alani’ listesi New York’taki Asya Toplulugu’nda açiklandi. Nemrud listede!13-8-1999Dünya Anitlar Fonu Nemrud’ta
Dünya Anitlar Fonu’ndan John Stubbs Nemrud’ta incelemeler yapti.13-7-1999Dünya Bankasi Nemrud’ta
Dünya Bankasi’ndan Maria Luise Wagner Nemrud’u ziyaret etti.

http://java%20script:zoomImage(

8-7-1999Dünya Bankasi ile Kültür Bakanligi’nin Toplantisi
Dünya Bankasi ile Kültür Bakanligi’nin ortak toplantisi Ankara’da yapildi. Nemrud için önerilen projeler arasinda oldugu için, Türk Demokrasi Vakfi (TDV) adina Murat Cengül ve Uluslararasi Nemrud Vakfi (UNV) adina Maurice Crijns toplantida hazir bulundular.22-5-1999Nemrud Projesi’nin Açiklanmasi
TDV bafkani Bület Akarcali, Kültür Bakanligi temsilcileri, Adiyaman valisi Kadir Çalifici ile UNV bafkani Maurice Crijns Nemrud Projesini ilan ettiler.

http://java%20script:zoomImage(

24-3-1999Nemrud Protokolü Imzalandi
Nemrud’un korunmasi ve restorasyon kazisinin yapilmasini öngören protokol Kültür Bakani Istemihan Talay, KTV Bafkani Tevfik Ketencioglu, TDV bafkani Bülent Akarcali ve UNV bafkani Maurice Crijns tarafindan imzalandi. TDV ile UNV projenin uygulamasini, KTV ise çalifmalarin kontrolünü üstlendi.

http://java%20script:zoomImage(

30-1-1999Cumhurbaşkanını Ziyaret
Aslanl Horoskobu'nun çerçevelenmiş bir fotoğrafı, Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel'e takdim edilmiştir. Cumhurbaşkanı projeye verdigi önemi UNV başkanı Maurice Crijns'e "Destegim arkanizdadir" sözleriyle açikladi.

http://java%20script:zoomImage(

2-6-1998Sanliurfa’da GAP Sempozyumu
Maurice Crijns’in nizam planini sunufu ve Nemrud projesinin turizm için olan önemini açiklamasi. Kültür Bakanligi müstefari Profesör Tekin Aybaf’in dinleyicilerden gelen bazi eleftirilere “Örnegin UNV’nin da hazirladigi gibi, yazili olarak bize sunulan tüm tutarli önerilere izin verilecektir” sözleriyle karfilik verdi.

http://java%20script:zoomImage(

31-5-1998UNESCO Nemrud’ta
UNESCO-Türkiye heyeti Nemrud’u (Insanligin Kültür Mirasi Aniti) ziyaret etti ve UNV’nin nazim planini tartifti.

http://java%20script:zoomImage(

30-4-1998Kültür Bakanligi Müstefariyla Toplanti
Bu tarihe kadar Kültür Bakanligi müstefari Profesör Tekin Aybaf ile UNV arasinda Nemrud nazim planinin genel hatlarinin tartifildigi çok sayida toplanti yapildi.

http://java%20script:zoomImage(

2-2-1998Nazim Planinin Sunumu
Niyet mektubu, genel protokol ve nazim plani UNV tarafindan Müzeler ve Anitlar Kurumu bafkani Ender Varinlioglu’na sunuldu.15-7-1986General Halil Sözer’in Ziyareti
Hava Kuvvetleri eski komutani General Halil Sözer ve Jandarma eski komutani General Adnan Dogu Nemrud’u gezdiler.

http://java%20script:zoomImage(

17-7-1985Dr. Talat Saygaç’in Astronomik Araftirmasi
Istanbul Ünivesitesi Gözlemevi’nden Dr. Talat Saygaç ve asistani ile Maurice Crijns’in Aslanli Horoskop üzerinde ölçüm yaptilar.

http://java%20script:zoomImage(Cevap ekle