İçeriğe atla


Ek Bilgiler İçin Tıkla Adıyaman Forum Sayfalarına Hoş Geldiniz..!

Adıyaman Forum Bölümüne Hoşgeldiniz. Foruma üye olmak ücretsizdir.

Üye olduğunuzda forumun bütün özelliklerini kullanma hakkına sahip oluyorsunuz.

Takvimde Etkinlik Oluşturabilirsiniz

Kendinize Ait Bir Profil Sayfası Oluşturabilirsiniz.

Lütfen üyelik işlemini başlatmak için BURAYA tıklayınız.


Resim

İki Turlu Yerel Seçim 2009


Bu başlığa 1 cevap verilmiş

#1 cuneytgen

cuneytgen

    Yeni Üye

  • ΦÜyeler
  • Pip
  • 1 İletiler:

Gönderi Tarihi: 13 Ocak 2008 - 21:59

Bence iki turlu Yerel Seçim Sistemi Bulgaristan,Fransa,İtalya 'da ve 21 Ekim 2007 Referandumda kabul edilen Cumhurbaşkanının Halk tarafından iki turlu olarak seçilmesi gibi ,Yerel Seçimlerde uygulanmasını uygun buluyorum.Bence, Belediye Başkanlığı seçiminde Mutlak Çoğunluk esası baz alınmak üzere birinci Turda geçerli oyların yarısından fazlasını yani oyların yüzde 50'nin üzerinde oy alan aday Belediye başkanı seçilmeli.Eğer birinci turda mutlak çoğunluk sağlanamazsa yani Adaylardan hiçbirisi geçerli oyların yüzde 50'nin üzerinde oy alamazsa, en çok oy alan iki aday ikinci tur seçimlere girecek ve bu kez oyların çoğunluğunu alan aday Belediye başkanı seçilecek.

Bence İki Turlu Yerel Seçim hem belediye başkanlarının demokratik meşruiyetlerini pekiştirecek hem de arkalarındaki halk desteğinin daha geniş ve kuvvetli bir tabana oturmasını sağlayacaktır.Seçmen İlk turda gönlüne göre, hangi partiye veya adaya sempatisi varsa ona göre oy kullanan seçmen, ikinci turda kendi düşüncesine yakın bulduğu adaylar arasında akılcı bir tercih yapar ve bu anlamda ikinci turda seçilecek olan Belediye Başkanına geniş bir Halk iradesi yansımış olur.

#2 Yaşargün

Yaşargün

    Deneyimli

  • ΦÜyeler
  • PipPipPip
  • 121 İletiler:

Gönderi Tarihi: 29 Ocak 2008 - 09:27

Seçimlerin iki turlu yapılmasından çok aday belirlemenin ön seçimle yapılması gerekir.
aday belirlemede uygulanacak adil ön seçimler hem katılımcılığı artıracak hemde partilerdeki seçkinlerin hegemonyasına, genel merkez sultasına son verecektir.
Sonuç olarak kendi parti tabanı tarafından aday seçilen kişi, genel merkeze değil kendisini seçenlere karşı
sorumlu olacak ve seçmenlerine mihnet duyacaktır. Bu da bir otokontrol mekanizması olarak, gelinen makamda adaletle görev yapması noktasında yardımcı olacaktır.Cevap ekle