İçeriğe atla


Ek Bilgiler İçin Tıkla Adıyaman Forum Sayfalarına Hoş Geldiniz..!

Adıyaman Forum Bölümüne Hoşgeldiniz. Foruma üye olmak ücretsizdir.

Üye olduğunuzda forumun bütün özelliklerini kullanma hakkına sahip oluyorsunuz.

Takvimde Etkinlik Oluşturabilirsiniz

Kendinize Ait Bir Profil Sayfası Oluşturabilirsiniz.

Lütfen üyelik işlemini başlatmak için BURAYA tıklayınız.


Resim

Genel Seçimler 2007 ve Sol ittifak CHP Muhalif Altan Öymen,Celal Doğan-SHP-DTP-ÖDP-DSP-TKP-EMEP-SDP-ESP


Bu başlığa hiç cevap verilmemiş

#1 mahmutcz

mahmutcz

    Yeni Üye

  • ΦÜyeler
  • Pip
  • 1 İletiler:

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2006 - 00:54

Bence Sol Partiler Genel Seçimlere 2007 veya 2006 Demokratik Sol Birlik altında SHP-ÖDP-DTP-DSP-EMEP-TKP-SDP-ESP-HKP-SEH-EHP-HAKPAR-CHP Muhalif isimler CHP Eski Genel Başkanı Altan Öymen,Celal Doğan,Ercan Karakaş,Fikri Sağlar,Mustafa Sarıgül,Zülfü Livaneli,Aydın Güven Gürkan,Ahmet Altan,Rıdvan Budak,Ertuğrul Günay gibi isimlerle girmeli.Sendika ve Sivil Toplum Örgütlerin ,Aydınların,Sanatçıların,Yazarlarin destegini alarak Seçime girmeli ve Büyük İhtimalle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Sonbaharda Seçim Barajı 10 % hakkinda Türkiye alehine çıkaracagı bir Karar ile makul bir düzeye yani 5 % ' e indirtecek TÜSİAD ve Cumhurbaşkanı Sezer 'in istedigi gibi.Bence bu Demokratik Sol ittifak ile Seçim Barajında 5 % Erken Seçim veya Genel Seçimde Oy Oranı 12 % veya 13 % kadar ulaşabilir ve Sol Kulvarda CHP 'ye bu Geniş Sol ittifak Alternatif olur 5 % Seçim Barajında.Sol Partiler ,Parlamento disi kalmis Bütün Cevreleri kapsayan politik arayislari gelistirmeli.Bence Italyadaki Prodi önderligindeki Sosyalistlerin ve Komunistlerin olusturdurgu Zeytin Dali Hareketi Demokratik Sol Partilere örnek olabilir.Sol Partilerin ,Zeytin Dalı perspektifi ekseninde bir demokratikleşme sürecinin gelişmesi için yoğun bir çaba içine girmesini gerekli görüyorum. Eğer 3 Kasım 2002 Genel Seçimlerinde Seçim Barajı 5 % olsaydı AKP: 266, CHP: 117, DEHAP: 53, DYP: 43, MHP: 33, GP: 28, ANAP: 8, Bağımsız: 4 http://www.milliyet.com/2005/12/22/yazar/akyol.html Ve Bu Geniş ittifağın CHP 'deki Sol Tepki Oyları kendisinde toplayabilir,Eğer Sol Partiler Seçimde ortak hareket ederlerse.

Seçim Barajı 10 % AİHM'lik oldu
2002 seçimlerinde DEHAP"ın Şırnak listesinden aday olan Mehmet Yunak ve Resul Sadak"ın, seçim barajının kaldırılması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi"ne 2003"te yaptığı başvuru, esastan görüşülmek üzere kabul edildi. Yunak ve Sadak"ın avukatı, 5 Eylül 2006 'da başlayacak davadan, Türkiye aleyhine bir karar çıkması halinde, seçim sisteminin değişmesi gerekeceğini savunuyor.

Mehmet Yunak ve Selim Sadak, Şırnak"ta DEHAP listesinden girdikleri 3 Kasım 2002 seçimlerinde aday olarak yüzde 46 oy almalarına rağmen, parti yüzde 10"luk ülke barajını aşamadığı için Meclis"e giremedi.

Bunun üzerine Yunak ve Sadak, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi"nin Ek-1 protokolüne dayanarak, seçim haklarının ihlal edildiği iddiasıyla, AİHM"ye başvurdu.

Daha önce benzer başvurularda dava açmayı gerek görmeyen AİHM, bu kez müracaatı öncelikle dava olarak gündemine aldı. Başvuruyu değerlendiren mahkeme, Türkiye"nin yargılanmasına karar verdi.

Yunak ve Sadak"ın Avukatı Tahir Elçi 2939 sayılı milletvekili seçim yasasındaki yüzde 10"luk ülke barajının Türkiye"de ciddi bir adaletsizliğe sebep olduğunu, vatandaşların büyük bölümün iradesinin Meclis"e yansımadığını iddia ediyoruz. Şimdi şikayetlerimizi AİHM Ek-1 protokolünün 2"nci maddesinde düzenlenen serbest seçim maddesine dayandırıyoruz. Bize göre bu madde yüzde 10"luk ülke barajı nedeniyle ihlal edilmiştir; dedi.

Avukat Tahir Elçi"ye göre mahkeme bu davada Türkiye aleyhinde karar verirse, seçim sistmenin değişmesi gündeme gelebilecek:
Şüphesiz sözleşmenin yargısal organı olan AİHM"nin kararının uygulamasının zorunlu olması ilkesi karşısında, Türkiye"de milletvekili yasasının değişmesi gerekiyor. Yüzde 10 ülke barajına son verilmesi gerekiyor.

Duruşma 5 Eylül 2006 'da Strasburg"daki AİHM"in ikinci dairesinde görülecek.

DTP DEMOKRATİK CEPHE ÇAĞRISI

DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, Kürt sorununa demokratik ve barışçıl çözümün bulunması için siyasal partiler arasında demokratik bir cepheye ihtiyaç bulunduğunu belirtti.

Ahmet Türk, İngilizce yayımlanan The New Anatolian gazetesiyle yaptığı söyleşide Kürt sorununa ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi. Türk, 'demokratik bir cephe'ye ihtiyaç olduğunu söyledi ve genel af istedi. Gelecek seçimler konusundaki soruları da yanıtlayan Türk, kendi adaylarının seçimlere bağımsız girmeleri gibi bir stratejileri olmadığını, ancak yüzde 10'luk seçim barajının büyük bir engel oluşturduğunu söyledi. Türk, 'Yeni bir siyasi girişimi oluşturmaya çalışıyoruz. Demokratik bir cephe başlatmaya çalışıyoruz. Tüm siyasi örgüt ve partilerin bu cepheye katılmalarına olumlu bakıyoruz. Ancak Kürt sorununun çözümüne yönelik yol haritalarını veya planlarını açıklamalılar' diye konuştu.

Celal Doğan'dan Zana'lara çağrı

NAMIK DURUKAN Ankara


Eski Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan'ın başlattığı yeni siyasi oluşum ile Leyla Zana'nın öncülüğünde partileşme çalışmalarına devam eden Demokratik Toplum Hareketi (DTH), bugün birleşme için İstanbul'da bir araya gelecek. Doğan, eski DEP'lilerle ikinci buluşmasında, DTH kurmaylarına "Kuracağım partiye gelin" diyeceği öğrenildi.

Görüşmeye Orhan Doğan, Leyla Zana, Hatip Dicle, Selim Sadak, DEHAP lideri Tuncer Bakırhan ile eski DEP lideri Feridun Yazar katılacak. Anlaşmaya varılması halinde Doğan'ın yeni partide ya genel başkan ya da başka etkin bir görev alacağı konuşuluyor. http://www.milliyet.com/2005/08/22/siyaset/siy02.html

Solda yeni hareket

Solda yenilenme, bütünleşme ve kitleselleşmeyi sağlayabilmek için yola çıkan 10 Aralık Platformu çalışmalarını 'hareket' olarak sürdürecek


Solda yenilenme, bütünleşme ve kitleselleşmeyi sağlayabilmek için yola çıkan 10 Aralık Platformu, "Ankara Buluşması" toplantısında çalışmalarını bir "hareket" olarak sürdürme kararı aldı. Adını Dünya İnsan Hakları Günü'nden alan platformun dünkü toplantısında konuşan DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, siyasetin kilitlendiğini ve acil yenilenmeye ihtiyaç bulunduğunu belirterek, "Sağın alternatifi sağa yanaşmak değil, solda durmak, yürümektir" dedi.

'Temiz siyasete evet'
Hareketin lider değil, kadro hareketi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Burhan Şenatalar ise "Siyasi, ekonomik patron yok, olmayacak. Temiz, saydam siyasete 'evet', rant paylaşımına 'hayır'. Malvarlığının nereden geldiğini açıklayamayanlar toplumu yönetmeye talip olmasın" diye konuştu.
Soldaki politikacılara da seslenen Şenatalar, "Lütfen kavgaları unutun. Bir araya gelmekte zorlanıyoruz" dedi. Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu politikanın adının "sosyal demokrat hareket" olduğunu vurgulayan Şenatalar, "Siyaset her sıkıştığında ordudan medet umduğumuz takdirde, sosyal demokrasinin yerleşmesinden bahsedemeyiz. Sosyal demokrat hareket; ****acılığa, derin devlete, çetecilere, militarizme karşıdır" dedi. Türkiye'de gerçek laiklik olmadığını savunan Şenatalar, gerek Aleviler ve gerekse gayrimüslüm vatandaşların yaşamı üzerinde baskı kurulmaya çalışıldığını öne sürdü.

'Kürt realitesi vardır'
"Kürt realitesi vardır" diyen Şenatalar, "Kürt kökenli yurttaşlarımızın kültürel haklarını en iyi şekilde kullanabilmeleri gerekir" dedi. Hareketin girişimcilerinden reklamcı Ersin Salman, "Sizi çağırıyoruz" başlıklı metni okuyarak bütünleşme çağrısında bulundu.
Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu ise, Cumhurbaşkanı ve Anayasa Mahkemesi gibi kurumların anayasal denge mekanizması olduğunu vurgulayarak, "Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçildiğini varsayalım, kaç gece deliksiz uyuyabilirsiniz?" diye sordu. Toplantıya eski CHP lideri Altan Öymen, eski CHP Genel Sekreteri Ertuğrul Günay, eski CHP Milletvekili Erol Tuncer, eski DSP Milletvekili Rıdvan Budak, eski Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan ile çok sayıda öğretim üyesi, yazar ve siyasetçi katıldı. http://www.milliyet.com/2006/06/24/siyaset/axsiy01.html

Cevap ekle