İçeriğe atla

Ek Bilgiler İçin Tıkla Adıyaman Forum Sayfalarına Hoş Geldiniz..!

Adıyaman Forum Bölümüne Hoşgeldiniz. Foruma üye olmak ücretsizdir.

Üye olduğunuzda forumun bütün özelliklerini kullanma hakkına sahip oluyorsunuz.

Takvimde Etkinlik Oluşturabilirsiniz

Kendinize Ait Bir Profil Sayfası Oluşturabilirsiniz.

Lütfen üyelik işlemini başlatmak için BURAYA tıklayınız.

Resim

bazen acıyla ama hep umutla...

Bu başlığa 11 cevap verilmiş

#1 my_way

my_way

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 2 İletiler:

Gönderi Tarihi: 09 Ocak 2004 - 14:49

hoca hiç beklemediğim bir durumdu internette aram yaparken adıyaman forum sayfasını gördüm.
adıyamanlıyım...
şimdi ankarada hacettepede okuyorum
çok kızdığım oldu adıyamana.
adıyamanın bana yettiği günleri özlemiyor değilim.
lisenin son yıllarıydı,
bir gün düşeş atarda bu memleketten çıkarsam dönüp bakmam bile demiştim. yetmiyordu dedim ya.
eksik bişeyler vardı. sonra okul başladı şimdi memnun olmadığım, zaten son çare diye geldiğim bir bölümün öğrencisiyim.
ailenin geçim sıkıntısı sürerse okulu bile bırakabilirim.
beni okulu bırakmak korkutmuyo bana ne şimdi bir şey kazandırabiliyor ne de mezun olduktan sonra kazandırabilicek biliyorum...
beni korkutan tekrar adıyamanla başbaşa kalmak..
adıyaman il halk kütüphanesi bana önceleri muazzam görünürken bugün milli kütüphaneyle karşılaştırdığımda ülke haritasına tükürmek geliyor içimden.
Bugün elimde, yazdığım onlarca oyun deneme öykü vs. var
tek gereken, bir cesaretle birazda gözlerimi kapatıp ilk adımı atmak da herşey kötü gidiyor
ailem geçim derdiyken idealist olamıyorum...
bu forumu adıyamanlı gazeteciler takip ediyor mu bilmiyorum.
ama benim uzun süre acısın çektiğim kültürel aksaklıklar giderilsin istiyorum.
ben artık adıyamana dönermiyim yoksa hayallerimin peşine takılıp oraları size mi emanet ederim bilmiyorum ama oraların insanları için istediğim bir şey var ki o da adıyamlı gazetecinin, işadamının, bürokratın, anne-babnın, öğrencinin; gözlerini dünya gerçeklerine açmaları
biliyorum bunu yapıp işin içinden alın akıyla çıkmak zor ama inanın yalnızca zor. "imkansız" değil yani...
hepinizi seviyorum...

#2 my_way

my_way

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 2 İletiler:

Gönderi Tarihi: 09 Ocak 2004 - 14:54

burdan bir isteğiniz sorunuz olursa mail adresim:
my_way_38@hotmail.com

#3 xmhlx

xmhlx

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 27 İletiler:

Gönderi Tarihi: 06 Haziran 2004 - 14:32

selamlar;
selam my_way kardeş.sana uzun uzun mail attım.umarım herşey iyi olur.ama adıyamanı bırakma.ne olursa olsun bizim memleketimiz

#4 kartal236

kartal236

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 40 İletiler:

Gönderi Tarihi: 13 Mart 2005 - 15:34

ağlatacan beni be vallahi gözlerim doldu

#5 asa

asa

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 2 İletiler:

Gönderi Tarihi: 14 Temmuz 2005 - 04:36

ağlatacan beni be vallahi gözlerim doldu

<{POST_SNAPBACK}>

Ben de adıyamanlı sayılırım hatta adıyamanlıyım pek oraları gormedim ama.2 yaşımdan beri mersinde oturuyorum.son 1 senedir de ankara da okuyorum.ama sene de en az 2 kere adıyamana akrabalarımı en azından görmeye giderim.adıyaman 5 sene gittigimde de aynıydı şimdi de aynı.peki ne oluyor Adıyamana hiç yatırım yapılmıyor mu?
Sen Adıyamana kızamazsın Adıyamanda kütüphane gibi her alanda tabiki küçük olacak.sonuç olarak Ankara nüfusunu göz önüde bulundur birde başkent olmasını.ancak her memleket kendisine yetebilmeli bu konuda eksikler var.bunun için yörenin insanını tanıman ihtiyaçlarını bilmen anlaman onların dilinden konuşman lazım.eger sen boyle yapmazsan ve bir memleketin gençleri kendi dogup büyüdügü yere sırt çevirirse gelecek için aynı sıkıntıları ,senin yasadıgın eksikleri yöremizin evlatları da yasıyacaktır.bunun için en önemli görev milletine ve vatanına hizmet etmek ,gelişmesine katkıda bulunmak.
Ben inanıyorumki Adıyaman gerek cografi konumu gerek G.A.P projesiyle(bu konuda yöremizin çektigi sıkıntılar ve ugradıkları haksızlıklar var biliyorum) ve dogal ve tarihi güzellikleriyle insanı büyüleyen içine çeken bir şehir oldugundan ilerde gelişecek,ülke ekonomisine büyük katkılar sağlıyacak bir şehir.İleriyi biraz görebiliyorsanız bunun farkına varırsınız zaten.
Hersey para ,zenginlik ,lüks ve konfor degil.Peki sen Ankara da Adıyamanda yasayan insanların güleryüzlülüğünü ve misafirperverliğini görebildin mi?ben göremedim.
Bu noktada ele alınacak mesele insan yapısı ,kültürel özellikleri ,dogal zenginlikleriyle Adıyamanı bir bütün olarak almak ve asla ona sırt çevirmemek olacaktır.
Ben kendi Şahsı adıma her ne kadar Adıyamanda yaşamasamda benim soyum ordan gelmiştir.ben Adıyamanın evladıyım.Bunun için memleketime sahip çıkarım.Hiç bir zaman onu öksüz bırakmam.Eminim ki okudugum okuldan mezun olunca bunların hiç birini unutmayacagım ve gerçekleştirmek Adıyamanın gelişmesi için çaba harcamayı bırakmıyacağım.

saygılarımı sunar.iyi bir gelecek dilerim

A.S.A.

NOT:Ankarada okuyan Adıyamanlılar buluşması iyi olabilir.birbirimizi tanır,sorunlarımızı anlatır,birbirimize destek olur ve düşüncelerimizi paylaşırız.Mutlu yarınlar!

#6 NURCAN82

NURCAN82

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 2 İletiler:

Gönderi Tarihi: 31 Mart 2006 - 09:23

mrb arkadaşlar hepinize selamlar.bende aslen adıymanlıyım ama mersinde doğdum büyüdüm bi süre okul nedeniyle sivasta kaldım şu anda mersinde yaşıyrm.memleketime gitmeyeli 6 yıl oluyor herşeyini çok özledim.orda nefes almak su içmek bile bence çok ayrı iyiki adıyamanlıyım iyiki doğuluyum.bana kazandırdığı çok büyük erdemler var memleketimin.misafirperverlik güleryüz insana insan olduğu için değer vermek gibi.adıyamana gittiğimde ilk işim bi avuç toprak alıp koklamak olacak.bi arkadaşım geçim sıkıntısı nedeniyle ideallerinden vazgeçtiğini söylemiş ah be hemşerim hangimiz vazgeçmedikki en başta geçim sıkıntısı yüzünden kalkıp buralara geldik yaşıyrz.doğduğumuz yerde doyamıyrz maalesef.şbende 2 yıla yakın tiyatro eğitiminden soora mecburen üniversiteye gitmek için oyunculuktan koptum.üstelik okuduğum bölümüde hiç sevmiyrdm şimdi o sevmediğim bölümü bitirdim ve sevmediğim bi işi yapıyrm aslında bu adıyamanın değil türkiyenin genelinin sorunu acaba bu ülkede kaç kişi sevdiği işi yapıyr.neyse hemşolar yazışmak isterseniz sinemdonusnurcan@hotmail.com dan yazışabiliriz.
--------------------------------------

#7 NOLGUN

NOLGUN

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 5 İletiler:

Gönderi Tarihi: 13 Nisan 2006 - 14:16

merhabalar,

KOLAYI BAŞARMAK DİYE BİRŞEY OLAMAZ.... BAŞARDIM DEMEK İÇİN ENGELLERİ AŞMALIYIZ... Saygılarımla

#8 Remzi

Remzi

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 10 İletiler:

Gönderi Tarihi: 17 Mayıs 2006 - 10:42

Adıyamanlı olmak ? Adıyaman ismi nerden gelmiş yada cumhuriyet döneminde adlandırılmış galiba ondan önce yediyaman deniliyor bunun halk arasında bir dayanağı yok.yediyaman ismiyle anıldığını söyleyen hiç bir yaşlı yok ama semsur deniliyor benim babam semsur derdi adıyamana,kahtalılar hala semsur diyor.Semsur nerden geliyor ?acaba Semsat(eskiler bu şekilde seslendiriyor) la bir ilgisi var mı?Samsat comagene uygarlığının baş kenti.Sanırım önceden aşiret sınırları vardı tabi yeni cumhuriyet idari yapılanması buna göre yapılmadı merkez bu günkü adıyaman alındı,karma aşiretler topluluğu olan Türkiyenin her yerindeki gibi iller oluştu.Aslında bu aşiretler nerden geldi ?(tam öze ulaşmak için,gerçi ,sorun bu olmamakla beraber)bunlar göçer yada yarı göçer aşiretlerdi yani her biri ayrı yerlerde yazlakları-kışlakları olan insan toplulukları idi.Acaba adıyamanlı ruhu oluşmamasının temelinde bu mu yatıyor?İletişim çağındayız.dünya akılalmaz bir hızla değişiyor.Adıyaman bu değişimin nersinde?yada genel anlamda Türkiye bu değişimden ne kadar pay alacak.Tarihi çok eski dönem den kalma kalıntıları barındıran Adıyaman Turizm gelirlerini artırmada potansiyeli olan bir il.Tabi geçmişimizi öğrenip bunla örmemiz geleceğimizi görmemize olanak tanıyacak,temennimiz.saygılar

#9 Remzi

Remzi

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 10 İletiler:

Gönderi Tarihi: 30 Mayıs 2006 - 14:24

hoca hiç beklemediğim bir durumdu internette aram yaparken adıyaman forum sayfasını gördüm.
adıyamanlıyım...
şimdi ankarada hacettepede okuyorum
çok kızdığım oldu adıyamana.
adıyamanın bana yettiği günleri özlemiyor değilim.
lisenin son yıllarıydı,
bir gün düşeş atarda bu memleketten çıkarsam dönüp bakmam bile demiştim. yetmiyordu dedim ya.
eksik bişeyler vardı. sonra okul başladı şimdi memnun olmadığım, zaten son çare diye geldiğim bir bölümün öğrencisiyim.
ailenin geçim sıkıntısı sürerse okulu bile bırakabilirim.
beni okulu bırakmak korkutmuyo bana ne şimdi bir şey kazandırabiliyor ne de mezun olduktan sonra kazandırabilicek biliyorum...
beni korkutan tekrar adıyamanla başbaşa kalmak..
adıyaman il halk kütüphanesi bana önceleri muazzam görünürken bugün milli kütüphaneyle karşılaştırdığımda ülke haritasına tükürmek geliyor içimden.
Bugün elimde, yazdığım onlarca oyun deneme öykü vs. var
tek gereken, bir cesaretle birazda gözlerimi kapatıp ilk adımı atmak da herşey kötü gidiyor
ailem geçim derdiyken idealist olamıyorum...
bu forumu adıyamanlı gazeteciler takip ediyor mu bilmiyorum.
ama benim uzun süre acısın çektiğim kültürel aksaklıklar giderilsin istiyorum.
ben artık adıyamana dönermiyim yoksa hayallerimin peşine takılıp oraları size mi emanet ederim bilmiyorum ama oraların insanları için istediğim bir şey var ki o da adıyamlı gazetecinin, işadamının, bürokratın, anne-babnın, öğrencinin; gözlerini dünya gerçeklerine açmaları
biliyorum bunu yapıp işin içinden alın akıyla çıkmak zor ama inanın yalnızca zor. "imkansız" değil yani...
hepinizi seviyorum...

Arkadaşımızın yazısını okuduk,özlü bir yazı çoğu Adıyamanlı gibi duygusal yanı ağır basıyor.O na yazacağım yanıt şöyle olabilir.Adıyaman bizim memleketimiz.o nu en çok biz severiz herhalde.sevmek sade düşüncede olmaz.yani sonuçta eğer Adıyaman diye bir yer varsa ki var aksak gördüğümüz yanlarını biz tamamlamalıyız diye düşünüyorum.çünkü bizim ve geçmişimiz burda saklı köklerinden kopan bir bitki olmak istemiyorsak bu ağacı sevip bakmalıyız,yeşertmeliyiz yeniden 40 000 yıllık insana ve onun yaşamına konukluk etmiş bir şehri şimdilerde ancak

#10 zasi

zasi

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 4 İletiler:

Gönderi Tarihi: 01 Ekim 2006 - 12:35

adıyamanı seviyor ve özlüyorum bende istanbulda yanlız yaşıyorum ailem adıyamanda yaşıyor anca yaz aylarında gide biliyorum ozman bile kopmak istemiyorum.. su bi gercekki adıyamndan kaçmak isteyen insan sadece maddi imkanlardan dolayı kacmak istiyor.. şuna meinimki eger maddi durumu kendi istediği düzeyde olan bi adıyamanluı adıyaman dan kopmak istemez.çünkü havası suyu her şeyi le ter temiz bir memleket....benim ricam belki şimdi olmaz imkanlar el vermeye bilir ama bi gün bütün imkanlar elimize gecince lütfen adıyamana sahip cıklaım lütfen lütfen lütfen ... sonrada görme olduğumuz zaman adıyamanı unutmayaliım bilmem anlata bildimmi....herkese teşekkürler her şey daha güzel bir dünya için daha güzel bir adıyamn içn..sizleri seviyorum ..
çürkün ülkemin güzel insaları ,namert ülkemin mert insanları.yaralı ülkemin canlı cap canlı insanları kendinize iyi bakın.allaha emanet olun.
kayacann@hotmail.com

#11 kommagene

kommagene

Deneyimli

• ΦÜyeler
  • PipPipPip
  • 380 İletiler:

Gönderi Tarihi: 16 Aralık 2006 - 21:24

Umutlar tükenmesin....

Duygusal bir içerik oluşmuş bu forumda , bende diyorum ki; bizler bu hayat şartlarında aklımızı yitirmemek için önce kendimize daha sonra ailemize, köyümüze, ilçemize, ilimize , ülkemize ve son olarak DÜNYAMIZ'a sahip çıkalım çıkmasına da ama önce kendimize sahip çıkmak; bu bağlamda çağa uymak, ayak uydurmak, yeniliklere açık olmak , ülke ve/ya dünya çapında hakkımız olanı savunabilmek vs. vs. gerekiyor. Bizler bunları aşmadıkça Adıyaman zaten gelişemez, önce ne istediğimizi çok iyi bilmemiz lazım isteklerimiz doğrultusunda hareket edebilelim ki amacımıza ulaşalım!

Herşeyimiz sözde değil de özde olursa aşılmayacak baraj yoktur.

Birlik olmak için var olmak gerekir, varlık ise birey ile başlar, kimseden beklemeden, kişiden yani kendimizden başlamak lazım.

Sözde söylemek ne kolay değil mi? :)

Büyükten küçüğe (doğduğum demiyeceğim) insanın kendi özü olan (ata) toprağı bir başka oluyor, öyle olmazsaydı onca savaşlar ne diye yapılacaktı ki?!

Amaaa... Adıyaman bir başka tabi.... :)

{yani... döndüm dolaştım, sonunda diyeceği mi dedim :D }

Sevgi ve selamlarımla....

#12 ankakusu

ankakusu

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 6 İletiler:

Gönderi Tarihi: 22 Nisan 2007 - 14:43

Herkese SELAM DIYECEGIM AMA BU SITEDE KIMSE YOKKI!!!! ADIYAMANLILAR NERDESINIZ HEPINIZ????

Cevap ekle