İçeriğe atla


Ek Bilgiler İçin Tıkla Adıyaman Forum Sayfalarına Hoş Geldiniz..!

Adıyaman Forum Bölümüne Hoşgeldiniz. Foruma üye olmak ücretsizdir.

Üye olduğunuzda forumun bütün özelliklerini kullanma hakkına sahip oluyorsunuz.

Takvimde Etkinlik Oluşturabilirsiniz

Kendinize Ait Bir Profil Sayfası Oluşturabilirsiniz.

Lütfen üyelik işlemini başlatmak için BURAYA tıklayınız.


Resim

Nemrut Tepesinin Öyküsü dünyaya açılıyor


Bu başlığa 1 cevap verilmiş

#1 Admin

Admin

    Kıdemli Üye

  • ™Admin
  • PipPipPipPip
  • 2.357 İletiler:

Gönderi Tarihi: 11 Aralık 2003 - 05:27

Ödüllü yönetmen Tolga Örnek, belgeselin 24 Nisan’da İtalya’nın Torino kentinde düzenlenecek “Dağ Filmleri Festivali”ne katılacağını söyledi.
AA
14 Nisan— Kommagene medeniyetinden kalan 2000 yıllık dev tanrı ve kral heykelleri ile yazıtları konu alan “Tanrıların Göksel Tahtı Nemrut” belgeseli Kanada ve Portekiz’de belgesel yayın yapan televizyon kanallarına da satıldı. Böylece daha geniş kitlelere ulaşacak olan yapım Türkiye turizmi için de büyük önem taşıyor.
Adıyaman’ın Kahta İlçesi’nde bulunan ve Kommagene medeniyetinden kalan Nemrut Dağı ören yerindeki 2000 yıllık dev tanrı ve kral heykelleri ile yazıtları konu alan “Tanrıların Göksel Tahtı Nemrut” belgeseli, Kanada ve Portekiz’de belgesel yayın yapan televizyon kanallarına satıldı. Belgeselin çekimini yapan Tolga Örnek, Nemrut Dağı belgeselinin, 24 Nisan’da İtalya’nın Torino kentinde düzenlenecek “Dağ Filmleri Festivali”ne katılacağını söyledi. “Dünyanın 8. Harikası” olarak tanımlanan Nemrut Dağı’nı ve hikayesini dünyaya tanıtmak amacıyla Torino Festivali’ne katılacağını belirten Örnek, “Türk turizmi için bu ve benzeri belgeseller büyük önem taşıyor. Nemrut belgeseli, Washington’da Türk-Amerikan Konseyi’nin de özel ödülüne değer bulunmuştu” dedi. Nemrut’un ve hazırladığı belgeselin Türkiye için büyük önem taşıdığını kaydeden Örnek, “Belgeselimiz bundan sonra ABD’de sık sık gösterilecek ve Türkiye’ye Amerikalı turistlerin gelmesine önemli katkı sağlayacak” diye konuştu.
HİTİT BELGESELİ DE ÇEKİLECEK
Anadolu tarihinin dünyaya tanıtılması için benzeri çalışmaları yapacağını vurgulayan Örnek, şöyle devam etti: “15 Mayıs’tan itibaren Anadolu’nun 25 ayrı mekanında ve Suriye’de 30 kişilik ekiple 45 gün sürecek bir Hitit belgeseli hazırlayacağız. 25 Mart-5 Nisan tarihleri arasında Mısır’daki çekimleri tamamladık. Türkiye’de çekim için sponsor arıyoruz. Bu tip çalışmalara sponsor bulmakta çok büyük güçlük çekiyoruz.”
BELGESELLERE İLGİ AZ
Türkiye’de belgesel çekimine ilgi gösterilmediğini vurgulayan Örnek, sözlerini şöyle tamamladı: “En çok zorlandığımız konulardan birisi bu. Türkiye’de belgesellere destek verilmeyerek, çok büyük bir fırsat kaçırılıyor. 4’ü yurtdışında olmak üzere çok sayıda blelgesel çektik ve bunlar yabancı televizyonlarda, sinema ve tanıtım için elçiliklerde gösteriliyor. Ama bu konuda Türkiye çok yetersiz. Bu işi yapan bizler, gönüllü tanıtım elçileriyiz. Anadolu tarihi ve turizmi için önemli işler yapıyoruz. Hem de yapılmayanları yaparak.”

#2 kartal236

kartal236

    Yeni Üye

  • ΦÜyeler
  • Pip
  • 40 İletiler:

Gönderi Tarihi: 13 Mart 2005 - 15:24

ilgi daha çok artacakCevap ekle