İçeriğe atla

Ek Bilgiler İçin Tıkla Adıyaman Forum Sayfalarına Hoş Geldiniz..!

Adıyaman Forum Bölümüne Hoşgeldiniz. Foruma üye olmak ücretsizdir.

Üye olduğunuzda forumun bütün özelliklerini kullanma hakkına sahip oluyorsunuz.

Takvimde Etkinlik Oluşturabilirsiniz

Kendinize Ait Bir Profil Sayfası Oluşturabilirsiniz.

Lütfen üyelik işlemini başlatmak için BURAYA tıklayınız.

Resim

Adıyaman'ın Görülmeye Değer yerleri nerelerdir (sizce)?

Bu başlığa 16 cevap verilmiş

#1 Admin

Admin

Kıdemli Üye

• ™Admin
  • PipPipPipPip
  • 2.357 İletiler:

Gönderi Tarihi: 20 Ekim 2003 - 22:51

Hadi bakalım nerelerdir sorusu bizi nereye götürecek....
Yalnız bildiğimiz yerleri tekrar tekrar önümüze getirmeyin...

Aşağıdaki sıralamaya göre açıklamalar verirseniz çok hoş olacak...
1.Neden önemli
2.Nerede (ilçe, köy ve bu yöreyle ilgili küçük açıklamalar)
3.Nasıl gidilir
4.Aklınıza gelen diğer özellikler...

:) Admin

#2 xmhlx

xmhlx

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 27 İletiler:

Gönderi Tarihi: 30 Haziran 2004 - 16:30

selamlar;
bence adıyamanın tarihi eserlerinden başka görülmeye değer hiçbirşeyi yok.bu çok kötü!

#3 kartal236

kartal236

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 40 İletiler:

Gönderi Tarihi: 13 Mart 2005 - 15:20

en önemlisi nemrut dağı

#4 darkface

darkface

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 3 İletiler:

Gönderi Tarihi: 06 Mayıs 2005 - 13:30

pirin mağaraları,değirmen başı,nemrut, atarürk barajı,gerisinide siz sayın......

#5 Remzi

Remzi

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 10 İletiler:

Gönderi Tarihi: 17 Mayıs 2006 - 15:53

Arkadaşlar bazı yerleri saymışlar ben eksik olanları sayayım merkez de Mor Pavlus ve Mor Petrus kilisesi,
Merkezde Adıyaman Kalesi.
Merkeze 7 km antik Perre şehri ve kaya mezarları,köy içinde roma çeşmesi.
Merkeze bağlı palanı mağaraları dünyaca en eski 3 mağaradan birisi adıyaman merkezden 10 km malatya yolu üzerinde ayrıca orya yakın hayderan mağaraları,
Zey(İndere) dediğimiz merkeze bağlı 12 km uzaklıkta.Tarihi demir kale çok katlı ilk çağlara ait mağaralar ve köy içinde cami ve şeyh abdurrahman baba türbesi,
Comagene krallığı döneminde yapılmış memluklular döneminde onarılmış yine nemrut dağı yolu üzerinde eski kahta kalesi ,
Karakuş tepesi,
Romalılıların yaptığı,cendere köprüsü.
Fırat ile göksu nehrinin birleştiği yarde köprü ve eski çağlara ait kaya mezarları
Merkeze bağlı Palaş köyü mağaraları .
Adıyaman-gölbaşı yolu 25.km de atmalı kaya mezarları .
Besni ilçesi Merkez 3 km sesonk denilen dikme taşlar güneyinde sofraz tümülüsü,açılmış hali o dönemin varlıklı bir ailesinin mezarı 1x1 mtre büyüklünde taşlarla yapılmış yer altında bir şato gibi.aslında aynı tümülüse benzeyen binlerce tümülüs var ama açılmamış.
Adıyaman -Ş.Urfa karayolu fırat köprüsü sol taraftan 2 km eski dönemlere ait bir yapı kalıntıları.
Yine Ş.Urfa yolu fırat köprüsüne 5 Km yakınlıkta inbaşı dedikleri kayalara oyulmuş bir değirmen 4 yada 5 mağara ve içlerinde ayrı bölmeleri olan fırat kıyısında ancak fırattan ayrı bir kaynağı olan mağara içinde kapalı bir havuz niteliğinde hem tarihi hem yüzülebilen bir mekan.Yazın serinlemek için güzel bir yer .Aklıma gelenler bunlar.saygılar

#6 Remzi

Remzi

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 10 İletiler:

Gönderi Tarihi: 22 Mayıs 2006 - 15:46

Bir de piknik yerlerinden bildiklerimi yazmaya çalışayım.
Şehir merkezinde ormanlık alan.Adıyaman Devlet Hastanesi yolundan gidilir.Karadağa çıkıldığında Adıyaman şehrini seyr için güzel bir yer.
Abuzer Gafar ve Ali dağı tepesinde Mahmut Hasar ziyaretleri.Ali dağıda baraj manzaralı güzel bir yer mekan.Adıyaman Merkeze 5 km uzaklıkta.
Özellikle bahar da Kazgan Dede dediğimiz Adıyaman-Gölbaşı karayolu Altınşehir mevki Bağpınar köyü yolu üzerinde Ad.Mrz.5 km uzaklıkta.piknik alanı.
Pirin ve halk arasında santral dedikleri yer Ady.mrz.7 km. uzaklıkta ve daha ilerde çay kıyısında palanlı köyü civarı.piknik için uygun yerler arasında.
Temmuz ve ağustos ayların da Adıyaman-Çelikan yolu üzerinde bir çok piknik yapılacak yerler var.
Yine halk arasında recep köyüne bağlı avasıpi civarları,doğal şelaleri
Kahta çayı yatağı civarları
Yine eski Kahta kalesine 2 km uzaklıkta değirmenbaşı denen yer,yazın sıcağında dağdan damla damla gelen sovuk sular doğal klima özelliğinde hem tarihi hem serin hem de doğal bir otam.
Adıyaman Mrz.40 km uzaklıkta Balyan köyü kuzeyi ,bu günkü adıyaman içme suyunun geldiği nokta olan gürlevik;rakmı 2000 civarında olan yer yaz ortasında bile çok değişik bitki örtüsü ve bunların yaydığı enfes kokulardan adeta sarhoş gibi bir his bırakıyor.Şairler burda rahatlıkla şiir yazabilir,
aklıma gelenler bunlar,sayamayacak kadar çok,çünkü her yer doğal doğa ile çevrili.

#7 Remzi

Remzi

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 10 İletiler:

Gönderi Tarihi: 23 Mayıs 2006 - 14:45

selamlar;
bence adıyamanın tarihi eserlerinden başka görülmeye değer hiçbirşeyi yok.bu çok kötü!

Demiş arakadaşımız ,ben aynı düşüncede değilim 41 yaşınadayım adıyamandaydım bu yaşıma kadar adıyamanda çok gezdim ama tam olarak adıyamanı gezdim diyemiyorum ilçelerde çalıştım her yerin ayrı güzelliği var bir taraf dağ,bir taraf ova ve baraj gölü Adıyamanda yaşadığım için çok mutluyum.Burası benim memleketim tabiki başka yerlerde de güzel yerler var ama adıyamanın da güzel bir yer olduğunu düşünüyorum.sakın hiç bir yeri gezmediğimi düşünmeyin Türkiyede gitmediğim bir karadeniz kıyıları bir de Van tarafı yada Hakkari .Avrupaya kadar da gittim.hani bülbülü altın kafese koymuşlarda vatanım demiş bu çok doğru ben ce.Arkadaşımıza tavsiyem olanağı varsa biraz daha gezsin ve tanısın derim..saygılar

#8 ergun1299

ergun1299

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 3 İletiler:

Gönderi Tarihi: 28 Temmuz 2006 - 11:08

remzi abime katılıyorum gerçekten de adıyamnın çok güzel yerleri var ben gölbaşşı ilçesindeyim ve burada bile bir çopk eser var örneğin altınlı köprü, tarihi mezarlar,yıkılmış kale (bakım yapılmadığı için başka ülkelkerde hemen onarılan yapılar bizim ülkede değerlendirilmiyor) bunların hepsi çataltepe köyüne giderken dir kara mağara diye tabir edilen tarihi bi mağara üzerinde delikler bulunan buraya kimileri şarap konuluyo derler kimileri buğday arpa vb şeyleri koyuyolar derler yani anlayacağınz çok şey var gezmek görmek lazım

#9 fatih2405

fatih2405

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 8 İletiler:

Gönderi Tarihi: 18 Ağustos 2006 - 14:10

Ben de her geldiğimde görmediğim yerlere gidiyorum.Gördüğüm yerler görmediklerimin yanında devede kulak kalır.

#10 sevenhills02

sevenhills02

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 1 İletiler:

Gönderi Tarihi: 26 Ağustos 2006 - 13:22

merhaba sayın adıyamanlı hemşerilerim ben siteye yeni üye oldum bu siteyi fazla kullanmayı bilmiyorumo yüzden bana yardımcı olursanız sevinirim konu adıyamanın turizm deki yeri yada gezilecek güzel yerler ben şahsen her yerini turizm açısından çok güzel buluyorum turisti çekebilcek bir konumda remzi abimiz kardeşimiz sağ olsun çok güzel yerler söyledi ve inannın adıyamanlı olduğum halde bile bazı yerleri çıkaramadım inşallah kısmet olursa bizde buraları gezeriz

#11 horozkentli

horozkentli

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 1 İletiler:

Gönderi Tarihi: 04 Eylül 2006 - 14:47

merhaba arkadaşlar ben denizliden .yüksek okulu adıyamnanda okudum.adıyamanın güzel yerlerini tarışmak yanında orda geçirdiğim iki yıl çok güzeldi özlüyorum ve ziyarete gidecem nasip olursa kolay gelsin hepinize

#12 doğu

doğu

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 2 İletiler:

Gönderi Tarihi: 02 Aralık 2006 - 17:16

Hadi bakalım nerelerdir sorusu bizi nereye götürecek....
Yalnız bildiğimiz yerleri tekrar tekrar önümüze getirmeyin...

Aşağıdaki sıralamaya göre açıklamalar verirseniz çok hoş olacak...
1.Neden önemli
2.Nerede (ilçe, köy ve bu yöreyle ilgili küçük açıklamalar)
3.Nasıl gidilir
4.Aklınıza gelen diğer özellikler...

:) Admin

sayın arkadaşım ben adıyamnalı değilim. neresi görülmeye değer tam olarak bilemiyorum ancak bildiğim tarihi eser bakımından çooooooook zengin bir şehrimiz. ben adıyamanın besni ilçesinin köylerini araştırıyorum ve köy isimlerinin anlamlarına ihtiyacım var bana yardımcı olabilirseniz çooook memnun olacağım. bu köy isimleri benim araştırma konum ancak ben bu araştırma sayesinde bilmediğim zenginliklerimizi öğreniyorum. çok teşekkür ederim saygılarımla...

#13 BAYDAK

BAYDAK

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 1 İletiler:

Gönderi Tarihi: 03 Şubat 2008 - 10:50

KARDEŞLERİM HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDERİM.ADIYAMANLILARIN BİR ŞEYLER YAPTIĞINI GÖRMEK BENİ ÇOK MUTLU ETTİ.HEPİNİZDEN ALLAH RAZI OLSUN...........

#14 gizel

gizel

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 11 İletiler:

Gönderi Tarihi: 27 Şubat 2008 - 11:13

ben de adıyaman ama çokk üzülüyorum adıyaman tek kanmiş gibi bugünekadar hep adıyaman ne den il isniri içinde çıkmadı urfaya gidenler adıyamana gelcek adıyamana gelenler urfaya gidecek şekil de yol düzeni olsa daha iyi gibi bu malatya da olabilir
adıyaman her yönüyle güzel bizle adıyaman çokkk seviyoruz teşekkürler adıyaman gezelim

#15 02rahime

02rahime

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 4 İletiler:

Gönderi Tarihi: 29 Ekim 2008 - 17:12

ADIYAMAN İÇİN ZATEN ÇOĞU YERLERİ SÖYLEMİŞ ADIYAMANLI KARDESLERİM ...BEN DE SAMSAT TA BULUNAN SAHABE TÜRBESİ ATATÜRK BARAJI ABUZE GAFFARİ TÜRBESİ ZEY YANİ SEYH ABDURAHMAN ERZİNCANİ HAZRETLERİNİN TÜRBESİ TUZ HANI OTURAKÇI PAZARI

Cevap ekle