İçeriğe atla

Ek Bilgiler İçin Tıkla Adıyaman Forum Sayfalarına Hoş Geldiniz..!

Adıyaman Forum Bölümüne Hoşgeldiniz. Foruma üye olmak ücretsizdir.

Üye olduğunuzda forumun bütün özelliklerini kullanma hakkına sahip oluyorsunuz.

Takvimde Etkinlik Oluşturabilirsiniz

Kendinize Ait Bir Profil Sayfası Oluşturabilirsiniz.

Lütfen üyelik işlemini başlatmak için BURAYA tıklayınız.

Resim

Nemrut Tepesi Hakkında Bilgi..

Bu başlığa 6 cevap verilmiş

#1 Admin

Admin

Kıdemli Üye

• ™Admin
  • PipPipPipPip
  • 2.357 İletiler:

Gönderi Tarihi: 01 Ocak 1970 - 01:59

Bir çok insan Nemrut Tepesi Hakkında Sorular Soruyor.  
Bu nedenle burada bu soruların cevaplarını yayınlamak akıllıca olur diye düşündüm ama bunu yaparken yöre insanından yararlanmak daha akıllıca olur düşüncesindeyim (Eğer Cevapların hepsine sahip değilseniz sadece bildiklerinize cevap yazabilirsiniz)

Sorular ve Cevapları

1.Nemruta Çıkmak için yılın en iyi ayları hangi aylardır?
2.Çıkarken hangi tür malzemeleri yanımıza almamızda yarar vardır?
3.Adıyaman gezisi için kaç gün ayırmalıyız (Bu soruyu cevaplarken yanlızca Nemrut Tepesini düşünmeyin lütfen örneğin Atatürk Barajı, Pirin Mağaraları, Besni Sesönk gibi yerleride hesaba katın)?
4.Adıyamandan Nemruta nasıl, hangi şekilde gidebiliriz?
5.Nerelerde konaklayabilriz?
6.En iyi tur rotaları hakkında bilgi verirmisiniz (Örneğin Nemrut turu için önce tepe sonra diğer yerler gibi)?
7.Adıyamana Nasıl hangi yollarla gidebiliriz?
8.Nemrut Tepesi civarında Kamp (Çadır) yapma imkanı varmı?
9.Nemrut tepesine başka illerden gelmek ta mümkün mü?
10.Diğer bilmemiz gereken bilgiler varsa lütfen yazınız?

Şimdiden bu sorulara yanıt verecek herkese teşekkürler....

#2 xmhlx

xmhlx

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 27 İletiler:

Gönderi Tarihi: 05 Haziran 2004 - 13:44

1-nemruta çıkmak için en iyi aylar yaz aylarıdır.
2-tepe aşırı soğuk ve rüzgarlı.bu nedenle sıkı giyinmek gerekiyo.tepeye çıkmak için 200-250 metre yırmanmak gerekiyo bu nedenle sağlam bir bot işinizi görür.aşağıda(arabaların gittiği yer) tesis var ama tepeye inip çıkmak biraz yorucu olduğundan yanınızda suyunuzu ve eğer ihtiyaç duyacaksanı atıştırmak için bişeyler lmanız lazım
3-4gün 3 gece yeter diye düşünüyorum.ama tam emin değilim.
4-hergün gruplar için dolmuşlar sefer düzenler.eğer grup olarak gelmezseniz işiniz biraz zor olabilir.
5-konaklamak için adıyamanda ve kahatada oteller bulunuyo.ama adıyamanda konaklamanızı tavsiye ederim.çünkü nemrut ve çevresini gezmek bir gecenizi ve gününüzün yarısını alır.eğer atatürk barajı,besni... gibi yerleri gezmek istiyosanız buralara ulaşum adıyamandan daha kolay olur
6-gece 2-3 gibi adıyamandan yola çıkıp direk nemrutun tepesine gidilir.güneşin doğuşu izlendikten sonra sabah nemrutun çevresi gezilir.ve buradan direk otele dönülür.günün geri kalan kısmı dinlenilerk geçirilir.bence bu en iyisi
7-şu an içğin adıyamana gelebileceğiniz tek yol karayolu.eğer özel aracınız yoksa adıaman firmalarıyla adıyamana çok rahat ulaşabilirsiniz.
8-nemrut civarında kamp alanları var ama burada kamp kurmaya gerek olmadığını düşünüyorum.zaten bu tesislerin kullanıldığından da emin değilim.hepsi atıl durumda gözüküyodu.
9-adıyaman dışında sadece malatyadan ulaşım var.ama yol daha yapım aşamasında.artı o taraftan gelirseniz saat uyuşmazlığı ve geri dönüşün zor olacağını düşünüyorum
şu anda bukadar yazabiliyorum öğrendikçe bu sayfaya aktaracam.
sevgiler

#3 sagapo

sagapo

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 2 İletiler:

Gönderi Tarihi: 05 Şubat 2007 - 19:38

slm ben hakan adıyamanın kahta ilçesine gezi amacıyla martın sonunda gitmeyi düşünüyorum ve nemruta çıkmak istiyorum kahta dan nemruta nasıl gidebilirim nemrutta neleri gezebilirim yanlız gidebilirmiyim ve gezebilirmiyim..

#4 Admin

Admin

Kıdemli Üye

• ™Admin
  • PipPipPipPip
  • 2.357 İletiler:

Gönderi Tarihi: 05 Şubat 2007 - 22:40

http://www.adiyamanl...mrut/index.html

#5 sagapo

sagapo

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 2 İletiler:

Gönderi Tarihi: 06 Şubat 2007 - 09:45

admin arkadaşım sen yazmışsın ama ben gerekli bilgiyi alamadım ben nemruta martın 20 gibi giicem yanlız gitmemin bi sakıncası varmı..kahtadan oraya nasıl uşabailirim nasıl geri dönebilirim..

#6 Admin

Admin

Kıdemli Üye

• ™Admin
  • PipPipPipPip
  • 2.357 İletiler:

Gönderi Tarihi: 07 Şubat 2007 - 16:23

Sevgili Sagapo Mart biraz erken Nemrut icin yani soguk olur tepe ayrica karda olabilir bu nedenle onu oraya gittiginde cozebilirsin... Kahta merkezden her zaman bir dolmus kiralayabilirsin veya otellerin servislerine katilabilirsin... Konaklama bolumunden otellere telefon et ssana detayli bilgiyi verirler...

Saygilar

#7 Misafir_birce_*

Misafir_birce_*
  • Misafir

Gönderi Tarihi: 30 Haziran 2008 - 00:58

Gönderilen Resim...NEMRUT'UN ÇEHRESI DEĞIŞECEK

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde bulunan Nemrut ören yerinin turizmde marka yapılması amacıyla Kommagene-Nemrut

Koruma ve Geliştirme Programı kapsamında başlatılan çalışmalar sürdürülüyor. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Neriman Şahin Güçhan, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan

Nemrut ören yeri için ODTÜ ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında önceki yıl imzalanan Kommagene-Nemrut Koruma ve

Geliştirme Programı kapsamında 2010 yılına kadar önemli çalışmalar yapılacağını söyledi.

Güçhan, Önceliklerinin Nemrut ören yerinin çevresini yeniden düzenlemek, dev tanrı heykelleri ve diğer kalıntıların

üzerindeki çatlakları kapatmak olduğunu kaydetti.

AA - Güçhan, ''Gerçekleştireceğimiz çevre düzenleme çalışmaları için ön proje hazırladık ve projemiz onaylandı.

Uygulama projelerinin temini için bakanlıkça ihaleler açılacak. Çevre düzenleme çalışmalarımızda bu aşamadayız'' dedi.

''Biz Nemrut ören yerini öncelikle eserlere bir zarar verilmeden ve rahatlıkla gezilebilen bir yer yapmayı amaçlıyoruz.

Bunun için de uluslararası kural ve ilkelerle örtüşen çalışmaların gerçekleştirilmesi gereklidir'' diyen Güçhan, hata

yapmamak için aceleci olmadıklarını vurguladı.

Gönderilen Resim

MODERN HİZMET EVİ

Güçhan, Nemrut ören yerindeki çevre düzenleme çalışmaları kapsamında modern bir hizmet evi yapılacağını kaydederek,

sözlerini şöyle sürdürdü:''Nemrut ören yerinde ziyaretçilere hizmet veren bir sosyal tesis var. Eserlerin bulunduğu tepenin

eteğinde yer alan bu tesis yıkılacak. Bu tesisin yeri festival alanı olarak düzenlenecek.

Yıkılan sosyal tesisin yerine ören yerinin Adıyaman tarafından ve 3 kilometre geride modern bir hizmet evi yapılacak.

Akıllı bina olacak olan hizmet evinde ziyaretçilerin dinlenebileceği büyük bir salonun yanı sıra bir multivizyon salonu, 3

ayrı kalıcı serginin bulunacağı salonlar olacak.

Hediyelik eşya satışı da yapılacak olan hizmet evindeki multivizyon salonunda Nemrut ören yerine ilişkin hazırlanmış

belgesel filmler gösterilecek. Ziyaretçiler öncelikle hizmet evine ulaşacak. Hizmet evinin yanındaki otoparka araçlarını

bırakacak olan ziyaretçiler, ören yerine kendi özel araçlarıyla değil Milli Park'a ait minibüslerle taşınacak.''

Güçhan, Nemrut ören yerinde akıllı kombine bilet uygulaması yapılacağını, bu sayede ören yerini ziyaret edenlerin

sayısının düzenli ve ağlıklı olarak izlenebileceğini kaydetti.

Ören yerinin güvenliğinin sağlanması, heykel ve diğer kalıntılara zarar verilmesinin önüne geçilmesi için resmi koruma

görevlilerinin yanı sıra alan kılavuzlarının görev yapacağını ifade eden Güçhan, ''Yöre halkından seçilecek alan kılavuzları

ziyaretçilere ören yerini gezdirecek. Hiç kimse alan kılavuzu olmadan heykel ve diğer kalıntıların bulunduğu alana

giremeyecek. Zaten Uzun Devreli Gelişme Planı da bunu öngörmektedir. Uygulama sayesinde ziyaretçilerin eserlere zarar
vermesinin önüne geçilebilecek'' diye konuştu.

Gönderilen Resim

HEYKELLERDEKİ TAHRİBAT

Güçhan, Nemrut ören yerindeki heykel ve diğer kalıntıların Türkiye'nin diğer yörelerindeki tarihi eserlerden daha hızlı tahrip
olduğuna ilişkin iddianın doğru olmadığını söyledi.

Ören yerindeki kalıntıların 100 yıl öncesine ait fotoğrafları ile şimdiki durumlarını karşılaştırdıklarını kaydeden Güçhan,

''Eserlerin tahrip olduğu doğru. Ancak bu tahribatın diğer tarihi eserlerdeki tahribattan fazla olduğunun söyleyemeyiz'' diye

konuştu.

Program kapsamında eserleri restore edeceklerine dikkati çeken Güçhan, şunları anlattı:

''23 Temmuzda Adıyaman'da olacağız ve 10 Ağustosa kadar çalışacağız. Ören yerindeki heykel ve diğer kalıntıları koruma
uygulamalarına ilişkin tespitlerde bulunacak, heykel ve diğer kalıntılardaki çatlakların doldurulması için en ideal karışımı

belirlemek için denemeler yapacağız. Gelecek yılki çalışmalarımızda bu karışımı kullanacağız.

Nemrut Dağı Bilimsel Danışma Kurulunun bir sonraki toplantısı da 29 ve 30 temmuzda Nemrut ören yerinde yapılacak.

Eserlerin korunması için gerçekleştirilecek müdahale yöntemlerine karar vermek üzere yapılacak deneysel uygulamalar

için bu kurul üyeleriyle birlikte kararlar geliştirilecek.''

UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan, ''dünyanın 8. harikası'', ''tanrıların tahtı'', ''güneşin doğuşunun ve

batışının en güzel izlenebildiği yer'' gibi değişik tanımlarla da anılan Nemrut ören yeri,

Adıyaman'a 66 kilometre uzaklıkta, Kahta ilçesine bağlı Karadut köyü sınırları içerisinde ve deniz seviyesinden

2206 metre yükseklikte bulunuyor.

Gönderilen Resim

Cevap ekle