İçeriğe atla

Ek Bilgiler İçin Tıkla Adıyaman Forum Sayfalarına Hoş Geldiniz..!

Adıyaman Forum Bölümüne Hoşgeldiniz. Foruma üye olmak ücretsizdir.

Üye olduğunuzda forumun bütün özelliklerini kullanma hakkına sahip oluyorsunuz.

Takvimde Etkinlik Oluşturabilirsiniz

Kendinize Ait Bir Profil Sayfası Oluşturabilirsiniz.

Lütfen üyelik işlemini başlatmak için BURAYA tıklayınız.

Resim

kültürel faaliyetler

Bu başlığa 6 cevap verilmiş

#1 tutlu

tutlu

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 1 İletiler:

Gönderi Tarihi: 01 Ocak 1970 - 01:59

Adıyaman'da ve ilçelerimizde ne tür kültürel faaliyetler gerçekleşiyor?

#2 Admin

Admin

Kıdemli Üye

• ™Admin
  • PipPipPipPip
  • 2.357 İletiler:

Gönderi Tarihi: 14 Şubat 2002 - 06:14

[quote author=tutlu link=board=10;num=1011728585;start=0#0 date=01/22/02 da 21:43:05]Adıyaman'da ve ilçelerimizde ne tür kültürel faaliyetler gerçekleşiyor?

;D Ya ilimiz sanatla veya kültür le ilgilenmiyor yada bunu bilen kimse yok.  Bir şeyi her zaman gözden kaçırmışızdır Sanat la ilgilenmeyen toplumlar güzeli keşfedemezler. Eğer güzeli keşfetmekte geç kalırsanız treni de kaçırırsınız.  Yaratıcılığın en büyük gücü sanattır ve bunu geliştirmeyen toplumlar başkalarının yarıtıcılığı sayesinde üretilenlerle yaşamak zorundadırlar ve bu Türkiyede alışalagelmiş bir durum.  Bakın başkalarının geliştirdiği kamyonet türü aracı biz yaptık diye nasıl seviniyoruz. Çocuklar gibi...
Dilerim bu soruya birisi yanıt verir...  ???

#3 xmhlx

xmhlx

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 27 İletiler:

Gönderi Tarihi: 12 Ağustos 2004 - 21:37

selamlar,
adıyamanda bulunmadığım için pek bişey bilmiyorum.bildiğim festival olarak nemrut ve besnide festival gerçekleşiyo.konserler genelde bu festivaller kapsamnda gerçekleşiyo.tiyatro ise ortalama ayda bir başka illerden gelen gruplar sahne alıyor.birde adıyaman belediyesinin bir grubu var bazen onlarında sahne aldığını duyuyorum.resim,fotğraf sergisi gibi etkinlikler adıyamanın kendi sanatçıları tarafından gerçekleştiriliyor.
bunlar bence yeterli değil ama adıyamanlımız sanata pek ilgi duymuyor.bu nedele sanatçılar adıyamana pek gelmek istemiyorlar.mesela geçenlere diyarbakır şehir tiyatrosu halk eğitimde sahne aldı.program sonunda hepsi şaşkına dönmüştü.çünkü salon neredeyse boşdu.
burda bir sorun var adıyamanda tiyatro ve konser için gerekli alanlar yok.tiyatrolar halk eğitim salonunda gösteriliyor ama halk eğitimin durumunu biliyorsunuz.bilmiyosanız da daha sonra ayrıntılı birşekilde anlatırım.konserler için genelde stad kullanılıo.buda bnce pek hoş birşey değil.
sinema derseniz sadece 80 civarında kapasitesi olan bir sinema var.filmler gsterime baya geç giriyor.fiyat olrakda diğer sinemlara göre gerçekten çok ucuz olmasına rağmen halkımız bunada ilgi göstermiyo.
adminide sylediği gibi sanat toplumum ilerlemesi için ok önemli.ama malesef adıyamanın durumu ortada.
umarım bu durum düzelir
sevgiler

#4 xmhlx

xmhlx

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 27 İletiler:

Gönderi Tarihi: 19 Ağustos 2004 - 18:05

selamlar,
27-28 ağustosta nemrut festivali gerçekleşecek.27 ağustos günü adıyaman atatürk stadında yavuz bingöl konseri var.

#5 kartal236

kartal236

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 40 İletiler:

Gönderi Tarihi: 13 Mart 2005 - 15:02

adıyaman en çok spora önem veriyor bence adiyamanspora

#6 Remzi

Remzi

Yeni Üye

• ΦÜyeler
  • Pip
  • 10 İletiler:

Gönderi Tarihi: 17 Mayıs 2006 - 09:20

Başta ben bu siteye ilktir giriyorum,adıyamanlıyım,adıyamanda yaşıyorum genel de adıyaman kültürel faliyetler konusunda diyeceğim çok zengin bir geçmişe sahip olmamıza rağmen bir defa geçmişimizden kopmuşuz yada çağımız dünyasında,iletişim çağı deniliyor geçmişinden kopan insan ne kadar birbirlerinden haberdar olur?kaldıki eski sanat anlayışından mı yola çıkacağız yoksa bir dönemin başkentliğini yapmış samsatı ,sular altında bırakan bir zihniyetle mi kültürel faliyet olacak?yoksa nemrut hz.ibrahimi ateşe attı.nemrut festivali yapılmasın ?zihniyetiyle mi? tarih ,kültür,sanat bunlar bir bütünün parçaları,bunları ayırtarak,katlıyamlardan geçirerek olsa olsa işte şimdi yaşanan sanat faliyetleri zinciri dediğimiz,insanların köyü sular altında kalacak ve aynı insanlar adana'ya kazmaya ,pamuğa gidecek,yozgata mercimeğe,malatya ya kaysıya,karnını bile zor doyuran insandan sanat beklemek çok insafsızca bir şey diye düşünüyorum .saygılar

#7 kommagene

kommagene

Deneyimli

• ΦÜyeler
  • PipPipPip
  • 380 İletiler:

Gönderi Tarihi: 05 Ocak 2007 - 17:53

Başta ben bu siteye ilktir giriyorum,adıyamanlıyım,adıyamanda yaşıyorum genel de adıyaman kültürel faliyetler konusunda diyeceğim çok zengin bir geçmişe sahip olmamıza rağmen bir defa geçmişimizden kopmuşuz yada çağımız dünyasında,iletişim çağı deniliyor geçmişinden kopan insan ne kadar birbirlerinden haberdar olur?kaldıki eski sanat anlayışından mı yola çıkacağız yoksa bir dönemin başkentliğini yapmış samsatı ,sular altında bırakan bir zihniyetle mi kültürel faliyet olacak?yoksa nemrut hz.ibrahimi ateşe attı.nemrut festivali yapılmasın ?zihniyetiyle mi? tarih ,kültür,sanat bunlar bir bütünün parçaları,bunları ayırtarak,katlıyamlardan geçirerek olsa olsa işte şimdi yaşanan sanat faliyetleri zinciri dediğimiz,insanların köyü sular altında kalacak ve aynı insanlar adana'ya kazmaya ,pamuğa gidecek,yozgata mercimeğe,malatya ya kaysıya,karnını bile zor doyuran insandan sanat beklemek çok insafsızca bir şey diye düşünüyorum .saygılar

:)
Sayın Remzi arkadaşımıza hak vermekle birlikte; ben, bir çok kültürel faaliyetlerin olduğuna ve devam ettiğine inanıyorum çünkü bu apaçık:
Örneğin;
1- Herşeyden önce Folklorumuz..
2- Halı dokumacılığı..
3- Çeşitli el işleri ( hani turistlere satılan şu heybe türü çantalar , başlıklar, yemeniler vs.)
4 Yöresel yemeklerimiz..
5- Davulcularımızın maşallahı var, yalan mı? :D

Hadi bakalım sizlerde sayınız bir kaçtane de tamamlansın meşhur kültürel faalitelerimiz.
Yani Adıyaman'da yokluk hüküm sürse de kültürel faaliyetleri etkilemez. Hayatla birlikte; yaşam var oldukça herşey bir şekilde kendi yolunda ilerler, hiç bir şey diğerine engel değildir, olamaz da.

"Tut yedim tut, tuttu beni..." misaline bakınız, mesela maniler... <_<

Cevap ekle